Powłoka systemu Windows

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powłoka systemowa Windows – bazowy program odpowiadający za interfejs graficzny systemu Microsoft Windows, który uruchamiany jest tuż po zalogowaniu się użytkownika. W skład standardowej powłoki wchodzi między innymi pulpit, menu Start oraz pasek zadań. Program ten odpowiedzialny jest za uruchamianie innych aplikacji, otwieranie dokumentów oraz zadania specjalne, takie jak obsługa paska zadań.

Zmiana powłoki systemowej[edytuj | edytuj kod]

Standardową powłoką graficzną po instalacji systemu operacyjnego jest Eksplorator Windows. Możliwa jest jednak podmiana powłoki. Ścieżka do pliku powłoki w systemach Windows 2000, XP i nowszych zapisana jest w rejestrze w kluczu o nazwie „HKLM\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon”, pod wartością „Shell”. Możliwa jest również zmiana powłoki tylko dla aktualnego użytkownika, poprzez utworzenie wartości „Shell” w kluczu „HKCU\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon”.

Dodatkowo w systemie operacyjnym Windows 7 znajduje się klucz „HKLM\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Compatibility”, a w nim wartość „NOTSHELL” typu REG_SZ ustawiona domyślnie na „0x0001”. Windows uruchomi alternatywną powłokę wskazaną przez użytkownika, dopiero gdy wartość NOTSHELL przyjmie wartość „0x0000”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]