cmd.exe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
cmd.exe
Interfejs programu
Interfejs programu
Autor Microsoft
System operacyjny Windows NT,CE, OS/2
Rodzaj interpreter poleceń
Licencja Windows EULA

cmd.exeinterpreter poleceń stosowany w rodzinie systemów operacyjnych Microsoft Windows NT (włączając w to Windows 2000, XP, 2003, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 i Windows 10), Windows CE oraz OS/2.

Położenie pliku wykonywalnego interpretera zapisane jest w zmiennej środowiskowej ComSpec. Przy standardowej instalacji Windows jest to katalog %SystemRoot%\system32, gdzie zmienna SystemRoot wskazuje zwykle na katalog C:\Windows lub C:\WINNT w przypadku Windows 2000 i wcześniejszych.

Wersje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą wersję interpretera poleceń systemowych cmd.exe wykonała Therese Stowell dla Windows NT.

Informacje techniczne[edytuj | edytuj kod]

Uruchomienie programu cmd.exe powoduje otwarcie tekstowego okna konsoli, w którym dokonywana jest interpretacja wprowadzanych w wierszu poleceń znaków, jako nazw poleceń systemowych, programów, plików czy parametrów tych poleceń i programów. Rezultatem wykonania polecenia cmd w już otwartym oknie konsoli jest uruchomienie w tym samym oknie wtórnego procesora poleceń, który może dziedziczyć środowisko po procesorze pierwotnym. Każdy taki procesor poleceń można zamknąć wykonując polecenie exit albo klikając na ikonę zamknięcia okna.

Interpreter cmd.exe jest również uruchamiany w celu wykonania plików wsadowych z rozszerzeniem .cmd lub .bat, w wyniku czego zwykle następuje otwarcie okna konsoli i jego automatyczne zamknięcie po wykonaniu ostatniego polecenia wsadowego.

Po uruchomieniu trybu awaryjnego z wierszem poleceń, a także w Windows Server 2008 CORE, interpreter cmd.exe jest uruchamiany jako powłoka systemowa zamiast Eksploratora Windows.

Inne interpretery poleceń w systemie Windows[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]