Powięź

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powięź (łac. fascia) – błona zbudowana z tkanki łącznej włóknistej zbitej, której zadaniem jest zewnętrzna osłona poszczególnych mięśni, grup mięśniowych i całej warstwy. Powięzi utrzymują w jedności całe ciało tworząc sieć otulającą i napinającą poszczególne jego elementy. Powięzi to wszystkie włókna kolagenowe tkanki łącznej, szczególnie torebki stawowe czy torebki organów, rozcięgna (podeszwowe), przegrody grup mięśniowych, ścięgna i więzadła.

Ta oplatająca całe ciało siatka utrzymuje jego strukturalną jedność, pomaga mu i chroni je zachowując się podczas poruszania jak elastyczny zderzak. Powięzi odgrywają też ważną rolę w procesach biochemicznych i hemodynamiki oraz tworzą macierz dla komunikacji międzykomórkowej. Spełniają ważną funkcję immunologiczną chroniąc ciało przed drobnoustrojami chorobotwórczymi i infekcjami, a po uszkodzeniach tkanki tworzą podstawę dla procesów jej zdrowienia.

Zapalenie powięzi mięśniowej[edytuj | edytuj kod]

Zapalenie powięzi ma wiele przyczyn. Najczęściej powodem są przeciążenia w wyniku zbyt intensywnej pracy mięśni. Wskutek złych nawyków podczas wytężonej pracy fizycznej może pojawić się silny ból powięzi, który spowodowany jest brakiem poślizgu powięzi po mięśniach. Ta dolegliwość może nieść za sobą poważniejsze konsekwencje w postaci zapalenia powięzi.

Ból mięśniowo-powięziowy może zostać wywołany także poprzez stres, a jego źródłem mogą stać się często powtarzające się mikrourazy i naciągnięcia tkanki miękkiej. Dolegliwości zdarzają się także za sprawą infekcji i stanów zapalnych w organizmie. Przyczyną bólu powięzi może być również zła dieta (niedobory wit. C) i inne choroby genetyczne, zaburzenia postawy i schorzenia narządów wewnętrznych.

Metody leczenia zapalenia powięzi[edytuj | edytuj kod]

  • Masaż powięziowy
  • Rolowanie powięzi
  • Manipulacja powięzi
  • Trening powięziowy
  • Elektrostymulacja mięśni

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.