Prefektura apostolska Xining

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prefektura apostolska Xining
Państwo  Chiny
Siedziba Xining
Data powołania 4 lutego 1937
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Zależność bezpośrednio od Stolicy Apostolskiej
Prefekt apostolski bp. Matthias Gu Zheng (顧征)
Dane statystyczne (2009)
Liczba wiernych 3100[1][2]
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych
• w tym zakonnych
4[2]
4
0
Powierzchnia ok. 720 000[2] km²
brak współrzędnych

Prefektura apostolska Xining (łac. Apostolica Praefectura Siningensis) – rzymskokatolicka prefektura apostolska ze stolicą w Xining, w Chińskiej Republice Ludowej. Prefektura apostolska Xining nie wchodzi w skład żadnej metropolii lecz podlega bezpośrednio władzy papieskiej.

Prefektura obecnie obejmuje 4 kościoły i 15 punktów misyjnych. Służy w niej 14 sióstr zakonnych[2].

Historia[edytuj]

Za pontyfikatu Piusa XI, 4 lutego 1937, erygowana została prefektura apostolska Xining. Powstała ona na terenach misyjnych Qinghai z obszaru wydzielonego z wikariatu apostolskiego Lanzhoufu (obecnie archidiecezja Lanzhou).

Rozwój misji w Xining, podobnie jak w całym państwie, przerwało zwycięstwo komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949. Z 1950 pochodzą ostatnie pełne, oficjalne kościelne statystyki. Prefektura apostolska Xining liczyła wtedy:

  • 4 144 wiernych (0,4% społeczeństwa)
  • 11 księży (wszyscy zakonni)
  • 4 zakonników i 20 sióstr zakonnych
  • 57 parafii.

W 1953 władze wydaliły z kraju prefekta apostolskiego o. Hyeronimusa Haberstroha SVD i wikariusza generalnego[2]. Pozostające pod kontrolą partii komunistycznej Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich nie mianowało nigdy swojego ordynariusza w Xining. Wśród prefektów utrzymującego łączność ze Stolicą Apostolską Kościoła podziemnego w źródłach pojawia się jedynie obecny prefekt bp. Matthias Gu Zheng.

Prefekci apostolscy Xining[edytuj]

Matthias Gu Zheng jest uznawany za prawowitego prefekta przez Stolicę Apostolską. W ocenie rządu Chińskiej Republiki Ludowej jest nielegalny.

Warto zauważyć, że obecny prefekt nosi godność biskupią, podczas gdy ordynariusze prefektur apostolskich zazwyczaj nie mają przyjętej sakry biskupiej.

Przypisy

  1. Dane szacunkowe
  2. a b c d e www.ucanews.com

Bibliografia[edytuj]