Komunistyczna Partia Chin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Komunistyczna Partia Chin
Danghui.svg
Lider Xi Jinping
Data założenia 1 lipca 1921
Adres siedziby Pekin
Deklarowana
ideologia polityczna
maoizm (dawniej), dengizm
Deklarowane
poglądy gospodarcze
socjalizm rynkowy
Liczba członków 82 602 000 (2011)
Młodzieżówka Liga Młodzieży Komunistycznej
Barwy      czerwony
Obecni posłowie 2157/2887
strona oficjalna
Flaga Komunistycznej Partii Chin

Komunistyczna Partia Chin (chiń. upr. 中国共产党, chiń. trad. 中國共産黨, pinyin: Zhōngguó Gòngchǎndǎng) – rządząca partia narodowa w Chińskiej Republice Ludowej, założona w 1921. Do 1927 współpracowała z Kuomintangiem, następnie toczyła z nim wojnę domową do 1949 z przerwą w latach 1937–1945, kiedy to obie partie zawarły taktyczny sojusz przeciwko japońskim najeźdźcom.

Pod względem liczby członków, wynoszącej ponad 75 milionów, Komunistyczna Partia Chin (KPCh, ZG) jest największą partią polityczną na świecie. Stanowią około 5-6 % społeczeństwa ChRL. Autorytatywna w strukturze i ideologii KPCh dominuje w rządzie. W coraz szybciej postępującym procesie liberalizacji Chin rosną, szczególnie w sferze gospodarczej, wpływy ludzi i organizacji niepowiązanych z partią. Niemniej jednak we wszystkich ważnych instytucjach rządowych ChRL pracują urzędnicy sprawujący kontrolę nad przestrzeganiem doktryny partyjnej. Kontrola partii jest największa w miastach, gdzie skupia się działalność gospodarcza, przemysłowa oraz kulturalna, ale przybiera nieco lżejszą formę na terenach wiejskich zamieszkanych przez większość ludności.

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Struktura organizacyjna KPCh została zniszczona podczas "rewolucji kulturalnej", którą rozpoczął w 1966 Mao Zedong i odbudowana przez Deng Xiaopinga.

Teoretycznie, najwyższym organem władzy jest obradujący przynajmniej raz na 5 lat Komitet Centralny. Inne ważne organy władzy zostały wymienione w konstytucji partyjnej i są to:

  • Stały Komitet Biura Politycznego KC, składający się obecnie z 7 członków;
  • Biuro Polityczne KC, które składa się z 25 członków (włączając skład Stałego Komitetu Biura Politycznego KC);
  • Sekretariat KC, czyli czołowe ciało administrujące KPCh rządzone przez Sekretarza Generalnego KPCh i siedmiu sekretarzy;
  • Centralna Komisja Wojskowa;
  • Centralna Komisja Kontroli Dyscyplinarnej, nadzorująca działalność kadr partyjnych oraz zwalczająca korupcję.

Co 5 lat odbywa się zjazd krajowy Komunistycznej Partii Chin. Formalnie, zjazd ten pełni 2 funkcje: zatwierdza zmiany w konstytucji partyjnej oraz wybiera Komitet Centralny liczący 376 członków (205 członków + 171 zastępców). Następnie, KC wybiera Biuro Polityczne. W praktyce stanowiska w Komitecie Centralnym i Biurze Politycznym obsadzone są na długo przed zjazdem, a głównym jego zadaniem jest ogłoszenie celów politycznych partii i określenie kierunku rozwoju Chin na kolejne lata.

Główną władzę w państwie sprawuje Stały Komitet Biura Politycznego KC. Procedura wyboru członków Stałego Komitetu jest zbliżona do procedury wyboru Biura Politycznego i również odbywa się za kulisami oficjalnych zjazdów. Nowa struktura władzy jest ogłaszana pośrednio poprzez graficzny układ portretów nowo wybranych dygnitarzy na stronach oficjalnej gazety partyjnej Rénmín Ribao (ang. People's Daily). Liczba członków Stałego Komitetu zmieniała się na przestrzeni lat; obecnie, zgodnie z ustaleniami XVIII Krajowego Zjazdu Partii w 2012 liczy on 7 członków.

W Chińskiej Republice Ludowej istnieją jeszcze dwa duże organy władzy: rząd oraz Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza.

Obecnymi członkami Stałego Komitetu Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin są:

Cele polityczne[edytuj | edytuj kod]

Godło ChRL
Ten artykuł jest częścią serii
Ustrój i polityka Chińskiej Republiki Ludowej
Organy polityczne
Przewodniczący ChRL:
Xi Jinping
Wiceprzewodniczący ChRL:
Li Yuanchao
Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych:
Stały Komitet OZPL
Przewodniczący Stałego Komitetu OZPL: Zhang Dejiang
Rada Państwa:
Premier ChRL: Li Keqiang
Centralna Komisja Wojskowa
Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza
Najwyższy Sąd Ludowy
Przewodniczący: Zhou Qiang
Najwyższa Prokuratura Ludowa
Prokurator Generalny: Cao Jianming
Ludowa Polityczna Konferencja Konsultatywna Chin
System prawny
System prawny
Konstytucja
Podział administracyjny
Podział administracyjny
Partie polityczne
Komunistyczna Partia Chin
Chińskie partie demokratyczne

Podczas Szesnastego Krajowego Zjazdu Partii w listopadzie 2002 Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej i sekretarz generalny Jiang Zemin ogłosił kilka bardzo istotnych zmian w polityce chińskiej. Ogłosił on, że Chiny pozostaną krajem demokracji ludowej pod kontrolą partii komunistycznej, jednak przedsiębiorcy i inni przedstawiciele kapitalistycznych zawodów będą mogli uczestniczyć w życiu partii.

Chronologiczna lista liderów Komunistycznej Partii Chin[edytuj | edytuj kod]

Lista przewodniczących Komitetu Centralnego[edytuj | edytuj kod]

Sekretarze generalni Komunistycznej Partii Chin[edytuj | edytuj kod]

Stanowisko przewodniczącego KC zostało zniesione w 1982. Wcześniej sekretarz generalny był podległy przewodniczącemu. Z chwilą zniesienia tego stanowiska sekretarz generalny stał się najważniejszą osobą w szeregach partii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]