Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Autor J.K. Rowling
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język Angielski
Data I wyd. 2001
Wydawca Bloomsbury
Typ utworu Fantasy
Data I wyd. polskiego 2002
Pierwszy wydawca polski Media Rodzina
Przekład Andrzej Polkowski

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (ang. Fantastic Beasts and Where to Find Them) – książka napisana przez Joanne Kathleen Rowling po stworzeniu przez nią czwartej części Harry’ego Pottera, Czary Ognia. Książka ma być jakoby kopią egzemplarza należącego do Harry’ego Pottera i napisanego przez Newta Skamandera.

Oficjalna premiera książki odbyła się w 2001 roku. Za polską wersję odpowiada wydawnictwo Media Rodzina. Dochód z jej sprzedaży trafił do fundacji Comic Relief, która zajmuje się ratowaniem życia ludzi i pomocą dla najbiedniejszych na całym świecie.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Fikcyjna książka[edytuj | edytuj kod]

Fikcyjna książka została napisana przez Newtona Skamandera, słynnego magizoologa, a jej pierwsze wydanie nastąpiło w roku 1927. Fantastyczne zwierzęta są oficjalnie zatwierdzonym podręcznikiem w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie do nauki opieki nad magicznymi stworzeniami.

Realna książka[edytuj | edytuj kod]

Realna książka została napisana przez J.K. Rowling pod pseudonimem Newt Skamander. W książce można znaleźć m.in. przedmowę Albusa Dumbledore’a, opis podziału na istoty, zwierzęta i duchy oraz opis siedemdziesięciu pięciu gatunków magicznych zwierząt. Ma to być pięćdziesiąte drugie wydanie Fantastycznych zwierząt, które po raz pierwszy trafi do mugoli, aby wspomóc fundację Comic Relief. W przedmowie, Dumbledore informuje mugolskich nabywców, „że wszystkie opisane tu zabawne stworzenia są wymyślone i nie mogą was skrzywdzić”.

Informacje wydawnicze[edytuj | edytuj kod]

Spis treści[edytuj | edytuj kod]

  1. Przedmowa Albusa Dumbledore’a
  2. Wstęp Newta Skamandera
  3. O tej książce
  4. Czym jest magiczne zwierzę?
  5. Mugole a fantastyczne zwierzęta, krótka historia mugolskiej świadomości
  6. Magiczne zwierzęta w ukryciu
  7. Dlaczego magizoologia jest tak ważna?
  8. Klasyfikacja Ministerstwa Magii
  9. Fantastyczne zwierzęta od A do Z

Ekranizacje [1][edytuj | edytuj kod]

12 września 2013 J. K. Rowling oświadczyła na Facebooku, że podpisała z wytwórnią Warner Bros. umowę na zrealizowanie spin-offu osadzonego w uniwersum Harry’ego Pottera, zatytułowanego Fantastic Beasts and Where to Find Them. Film opowie o Newcie Skamanderze i wydarzeniach, które doprowadziły do napisania Fantastycznych stworzeń... , zaś jego akcja rozpocznie się w Nowym Jorku na siedemdziesiąt lat przed wydarzeniami opisanymi w Kamieniu Filozoficznym. Rowling napisze scenariusz do filmu, co będzie jej debiutem scenopisarskim[2].

Przypisy