Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Autor

J.K. Rowling

Typ utworu

Fantasy

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Wielka Brytania

Język

angielski

Data wydania

2001

Wydawca

Bloomsbury

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2002
2017 (wydanie powiększone)[1]

Wydawca

Media Rodzina

Przekład

Andrzej Polkowski

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (ang. Fantastic Beasts and Where to Find Them) – książka napisana przez Joanne Kathleen Rowling po stworzeniu przez nią czwartej części Harry’ego Pottera, Czary Ognia. Książka ma być jakoby kopią egzemplarza należącego do Harry’ego Pottera i napisanego przez Newta Skamandera.

Oficjalna premiera książki odbyła się w 2001 roku. Za polską wersję odpowiada wydawnictwo Media Rodzina. W 2017 roku książka została wydana ponownie z nową treścią[1]. Dochód z jej sprzedaży trafił do fundacji Comic Relief, która zajmuje się ratowaniem życia ludzi i pomocą dla najbiedniejszych na całym świecie.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Fikcyjna książka[edytuj | edytuj kod]

Fikcyjna książka została napisana przez Newtona Skamandera, słynnego magizoologa, a jej pierwsze wydanie nastąpiło w roku 1927. Fantastyczne zwierzęta są oficjalnie zatwierdzonym podręcznikiem w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie do nauki opieki nad magicznymi stworzeniami.

Prawdziwa książka[edytuj | edytuj kod]

Prawdziwa książka została napisana przez J.K. Rowling pod pseudonimem Newt Skamander. W książce można znaleźć m.in. przedmowę Albusa Dumbledore’a, opis podziału na istoty, zwierzęta i duchy oraz opis siedemdziesięciu pięciu gatunków magicznych zwierząt. Ma to być pięćdziesiąte drugie wydanie Fantastycznych zwierząt, które po raz pierwszy trafi do mugoli, aby wspomóc fundację Comic Relief. W przedmowie, Dumbledore informuje mugolskich nabywców, „że wszystkie opisane tu zabawne stworzenia są wymyślone i nie mogą was skrzywdzić”.

Informacje wydawnicze[edytuj | edytuj kod]

Spis treści[edytuj | edytuj kod]

 1. Przedmowa Albusa Dumbledore’a
 2. Wstęp Newta Skamandera
 3. O tej książce
 4. Czym jest magiczne zwierzę?
 5. Mugole a fantastyczne zwierzęta, krótka historia mugolskiej świadomości
 6. Magiczne zwierzęta w ukryciu
 7. Dlaczego magizoologia jest tak ważna?
 8. Klasyfikacja Ministerstwa Magii
 9. Fantastyczne zwierzęta od A do Z

Ekranizacje[2][edytuj | edytuj kod]

12 września 2013 J.K. Rowling oświadczyła na Facebooku, że podpisała z wytwórnią Warner Bros. umowę na zrealizowanie spin-offu osadzonego w uniwersum Harry’ego Pottera, zatytułowanego Fantastic Beasts and Where to Find Them. Film opowie o Newcie Skamanderze i wydarzeniach, które doprowadziły do napisania Fantastycznych stworzeń..., zaś jego akcja rozpocznie się w Nowym Jorku na siedemdziesiąt lat przed wydarzeniami opisanymi w Kamieniu Filozoficznym. Rowling napisze scenariusz do filmu, co będzie jej debiutem scenopisarskim[3]. 13 października 2016 zostało ogłoszone, że seria będzie składać się z pięciu filmów[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. mediarodzina.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-27)]., Media Rodzina
 2. J.K.Rowling w IMDb.
 3. Claire Hodgson: K Rowling announces a new Harry Potter-inspired film based on the Fantastic Beasts and Where To Find Them book. Mirror, 2013-09-12. [dostęp 2013-09-12]. (ang.).
 4. Claire Hodgson: FIVE Fantastic Beasts movies are coming and we cannot breathe. cosmopolitan.co.uk. [dostęp 2016-10-16]. (ang.).