Pressed Steel Company

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pressed Steel Company of Great Britain Limited
Ilustracja
Dawne zakłady Pressed Steel Company w Swindon, obecnie produkujące BMW Mini (2007)
Siedziba Cowley
Data założenia 1926
Data likwidacji 1965 (przejęcie przez BMC)
Forma prawna spółka kapitałowa
Założyciele William Morris
Branża motoryzacja
Produkty nadwozia samochodowe
brak współrzędnych

Pressed Steel Company – nieistniejące brytyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją nadwozi do samochodów osobowych. Istniało w latach 1926-1965.

Zostało założone jako spółka Williama Morrisa - właściciela firmy Morris; Budd Company oraz inwestorów amerykańskich. Celem spółki miało być produkowanie na terenie Wielkiej Brytanii stalowych nadwozi do samochodów w oparciu o patenty zakładów Budd. Dzięki temu posunięciu Morris dążył do zdobycia przewagi konkurencyjnej nad innymi producentami. Z czasem William Morris przeniósł swoje udziały na spółkę Morris Motors Limited, a Budd sprzedał swoją część Anglikom. W latach trzydziestych spółka usamodzielniła się i stała się niezależnym producentem nadwozi, obsługując wiele brytyjskich marek, w tym konkurencyjnych wobec siebie jak Rolls-Royce, Rootes Group, Standard Triumph, Morris, Rover, czy Vauxhall[1]. Współpracowała z zagranicznymi producentami takimi jak Volvo, czy Ford. Przez krótki okres składano również lodówki, lekkie samoloty Beagle Aircraft, a także działano w branży kolejowej.

W 1965 roku Pressed Steel Company zostało przejęte przez swojego kooperanta BMC. Potem, gdy BMC dokonał fuzji z Jaguar Cars weszło w skład British Motor Holdings. Kolejno znalazło się w koncernie British Leyland Motor Corporation i British Leyland Limited. Po przejęciu Rover Group przez BMW w zakładach w Swindon montowany jest model BMW Mini[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]