Prestiż (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Prestiż
The Prestige
Gatunek

dramat kostiumowy,
thriller

Data premiery

17 października 2006
5 stycznia 2007 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

128 minut

Reżyseria

Christopher Nolan

Scenariusz

Jonathan Nolan
Christopher Nolan

Główne role

Hugh Jackman
Christian Bale
Michael Caine
Scarlett Johansson

Muzyka

David Julyan

Zdjęcia

Wally Pfister

Scenografia

Julie Ochipinti
Kevin Kavanaugh
Nathan Crowley

Kostiumy

Joan Bergin

Montaż

Lee Smith

Wytwórnia

Touchstone Pictures
Warner Bros. Pictures
Newmarket Productions
Syncopy

Dystrybucja

Buena Vista Pictures[1]
Warner Bros. Pictures[1][1]

Budżet

40 mln USD[2]

Przychody brutto

110 mln USD[2]

Prestiż (ang. The Prestige) – thriller z 2006 roku wyreżyserowany przez Christophera Nolana. Scenariusz powstał na podstawie powieści pod tym samym tytułem autorstwa Christophera Priesta. Akcja filmu rozgrywa się w Londynie, pod koniec XIX wieku. Opowiada historię Roberta Angiera i Alfreda Bordena, konkurujących ze sobą magików scenicznych. Opętani chęcią stworzenia najlepszej iluzji, angażują się w rywalizację, która przynosi tragiczne wyniki.

W produkcji występują Hugh Jackman jako Robert Angier, Christian Bale jako Alfred Borden, oraz David Bowie jako Nikola Tesla. Pojawiają się w niej także Michael Caine, Scarlett Johansson, Piper Perabo, Rebecca Hall i Andy Serkis. Film ponownie połączył Nolana z aktorami Bale’em i Caine’em, z którymi reżyser pracował podczas kręcenia Batman: Początek, operatorem Wallym Pfisterem, scenografem Nathanem Crowleyem, muzykiem Davidem Julyanem oraz montażystą Lee Smithem.

Epistolarna powieść Priesta została zaadaptowana na potrzeby scenariusza przez Christophera i jego brata, Jonathana Nolana tak, aby wydarzenia w filmie nie były ułożone chronologicznie, podobnie jak w jednym z ich poprzednich projektów – Memento. Premiera filmu w USA odbyła się 17 października 2006 roku. Obraz został dobrze przyjęty przez krytyków i zanotował solidny wynik w box office. Prestiż otrzymał nominacje do Oscarów za rok 2006 w kategoriach za najlepszą scenografię i zdjęcia.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Londyn, koniec XIX wieku. Dwaj magicy – Robert Angier i Alfred Borden – wspólnie występują i przyjaźnią się. Podczas jednego z pokazów ginie Julia – żona Roberta Angiera. Angier obwinia o jej śmierć swojego przyjaciela i od tego momentu między iluzjonistami rozpoczyna się walka o pozycję i sławę. Starają się wykraść swoje sekrety, posuwając się nawet do zbrodni.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Analiza filmu[edytuj | edytuj kod]

Tytuł filmu odnosi do ostatniej z trzech faz, jaką ma mieć każda sztuczka magiczna: pierwsza z nich to obietnica, podczas której magik prezentuje rekwizyt używany podczas pokazu. Później następuje zwrot, gdy przedmiot znika lub dochodzi do innego zaskakującego wydarzenia. Dopiero po wieńczącej przedstawienie fazie, prestiżu, który decyduje o jego randze, publiczność bije brawo. Wtedy to przedmiot lub osoba pojawia się na nowo.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Film Prestiż przyniósł ponad pięćdziesiąt trzy miliony dolarów z dystrybucji w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz ponad pięćdziesiąt sześć i pół miliona w pozostałych państwach; razem blisko 110 milionów przychodu z biletów[2].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z pozytywną reakcją krytyków. W agregatorze recenzji Rotten Tomatoes 76% z 201 recenzji jest pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 7,09 na 10[3]. Z kolei w agregatorze Metacritic średnia ważona ocen z 36 recenzji wyniosła 66 punktów na 100[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c The Prestige (2006) | Company Credits. Internet Movie Database. [dostęp 2020-05-16]. (ang.).
  2. a b c The Prestige (2006). Box Office Mojo. [dostęp 2020-10-04]. (ang.).
  3. The Prestige. Rotten Tomatoes. [dostęp 2020-10-04]. (ang.).
  4. The Prestige. Metacritic. [dostęp 2020-10-04]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]