Priority Records

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Priority Records
Rok powstania 1985
Założyciel Bryan Turner, Mark Cerami, Steve Drath[1]
Dystrybucja Capitol Records (na terenie USA), Capitol Music Group (poza granicami USA)
Gatunki hip-hop, pop[1]
Siedziba Los Angeles, Kalifornia
Kraj pochodzenia  Stany Zjednoczone
Strona internetowa

Priority Recrods – wytwórnia płytowa założona w 1985 przez Bryana Turnera, Marka Ceramiego oraz Steve Dratha. Wytwórnia należy do EMI, jej domeną jest hip-hop oraz pop.

Historia wytwórni[edytuj | edytuj kod]

Priority Records została założona przez byłych kierowników K-tel Records: Bryana Turnera, Marka Ceramiego i Steve Dratha. Początkowo fundatorami była R-tek. Firma która była prowadzona przez byłych członków zarządu K-tel Records: Raya i Harolda Kives, miała 50% udziałów w Priority. Priority wykupiło swoje akcje w 1987[1].

Na początku w celu wzmocnienia wytwórnia licencjonowała repertuary z innych, wydanych już audio kompilacji i już szybko zaczęła promować swoje gwiazdy. Priority był w stanie osiągnąć wielki sukces jako niezależna wytwórnia sprzedając swoje płyty na ulicy przy pomocy znanych stacji radiowych, które chętnie pomagały im się rozwijać. Ich unikalna postawa pozwoliła im sprzedać miliony płyt bez łączenia się z wielkimi firmami muzycznymi. Strategia marketingowa została opracowana przez wiceprezesa Alyssa Pisano, który w latach 1987–1996 prowadził dział marketingu wytwórni. W tamtym czasie Priority wydawało płyty takich artystów jak: N.W.A, Dr Dre, Ice Cube, Master P, Snoop Dogg, Jay-Z, Mack 10, Scarface (raper), Geto Boys, Westside Connection, Eazy-E i Ice-T.

Na początku lat 90. wytwórnia nawiązała umowę dystrybucyjną z EMI, co jednocześnie pozwoliło im nadal działać jako wytwórnia niezależna. EMI w 1996 kupiła 50% akcji a pozostałą część dokupiła w 1998. Pomimo że EMI posiadało całość udziałów to do 2001 Priority kontynuowało swoją działalność jako wytwórnia niezależna. W 2004 Priority dołączone zostało do Capitol Records co w ostatecznym rozrachunku doprowadziło do zaprzestania działalności przez wytwórnie.

W 2006 EMI postanowiło reaktywować Priority w celu wydania paru nowych albumów, które znów wyniosły by wytwórnie na wyżyny. Oczekiwania nie zostały zaspokojone ponieważ wytwórnia w tym czasie nie wydała nic nowego tylko płyty kompilacyjne takich artystów jak N.W.A., Westside Connection, Mack 10, and Ice Cube. 8 grudnia 2009 pod szyldem Priority swoją X płytę wydał Snoop Dogg która nosiła tytuł Malice n Wonderland. W 2009 Snoop Dogg został prezesem wytwórni[2].

Obecni artyści[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]