Prospiekt Mira (stacja metra na linii Kałużsko-Riżskaja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Prospiekt Mira
Проспект Мира
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Data otwarcia

1 maja 1958

Poprzednie nazwy

Botaniczeskij sad (1958-1966)

Głębokość stacji

50,0 m


Kałużsko-Riżskaja
Poprzednia stacja

Suchariewskaja (Сухаревская)

Następna stacja

Riżska (Рижская)

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Prospiekt Mira”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Prospiekt Mira”
Ziemia55°46′51″N 37°37′57″E/55,780833 37,632500
Portal Transport szynowy

Prospiekt Mira (ros. Проспект МираAleja Pokoju) – stacja moskiewskiego metra (kod 093) linii Kałużsko-Ryskiej, położona przy alei Prospiekt Mira (pol. Aleja Pokoju). W okresie od 1958 do 1971 pełniła funkcję stacji końcowej linii Ryskiej. Istnieje tutaj możliwość przesiadki na stację o tej samej nazwie na linii okrężnej. Wyjścia prowadzą na Prospekt Mira.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Stacja w momencie otwarcia nosiła taką samą nazwę jak stacja na linii Kolcewaja - Botaniczeskij sad (Ботанический Сад), nawiązująca do pobliskiego Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu. 20 czerwca 1966 zmieniono nazwy obu stacji na Prospiekt Mira, aby uniknąć pomyłem z większym Ogrodem Botanicznym Akademii Nauk (stacja Botaniczeskij sad przy nim otwarta została w 1978 roku). W 1991 i 1992 roku pojawiły się pomysły, aby zmienić nazwy stacji linii okrężnej na Mieszczanskaja Słoboda (Мещанская слобода), a Kałużsko-Ryskiej na Olimpijskaja (Олимпийская), jednak ich nie zrealizowano.

Wystrój[edytuj | edytuj kod]

Stacja jest trzykomorowa, jednopoziomowa, posiada jeden peron. Stacja posiada kolumny rozszerzające się u szczytu, obłożone białym marmurem i przyozdobione metalowymi gzymsami. Granitowa podłoga ma wzór szachownicy. Ściany nad torami pokrywają żółte płytki ceramiczne z czarnymi pasami. Północne wejście, otwarte w 1959 zostało przebudowane i znajduje się obecnie w budynku siedziby moskiewskiego metra. Na południowym końcu hallu stacji znajduje się przejście na stację linii okrężnej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]