WDNCh (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
WDNCh
ВДНХ
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Data otwarcia

1 maja 1958

Poprzednie nazwy

WSChW (1958-1959)

Głębokość stacji

53.5 m


Kałużsko-Riżskaja
Poprzednia stacja

Aleksejewska (Алексеевская)

Następna stacja

Botaniczeskij sad (Ботанический Сад)

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, u góry znajduje się punkt z opisem „WDNCh”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „WDNCh”
Ziemia55°49′14,58″N 37°38′26,23″E/55,820717 37,640619
Portal Transport szynowy

WDNCh (ros. ВДНХ – wymowa We De En Cha) – stacja moskiewskiego metra (kod 090) linii Kałużsko-Ryskiej zlokalizowana w północno-wschodnim okręgu administracyjnym Moskwy w sąsiedztwie Ogólnorosyjskiego Centrum Wystawowego, do którego dawnej skrótowej nazwy nawiązuje nazwa stacji. W pobliżu znajduje się stacja "Wystawocznyj centr" (Вы́ставочный центр) kolei jednoszynowej. Wyjścia prowadzą na ulice Prospekt Mira, Kosmonawtow i Ostankinskij Projezd.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Podczas otwarcia stacji nadano nazwę WSChW od Wszechzwiązkowej Wystawy Rolniczej (Всесоюзная сельскохозяйственная выставка – ВСХВ). W 1959 roku rada ministrów ZSRR postanowiła o zmianie nazwy wystawy na Wystawa Osiągnięć Gospodarki Narodowej ZSRR (Выставка достижений народного хозяйства – ВДНХ) i taką też nazwę nadano stacji 12 grudnia tego roku. 23 czerwca 1992 dekretem prezydenta Federacji Rosyjskiej zmieniono nazwę wystawy na Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe (Всероссийский выставочный центр – ВВЦ), stacja zachowała jednak swoją nazwę, która straciła tym samym formalnie obiekt swego odniesienia. W praktyce jednak Centrum Wystawowe nazywane jest ciągle przez większość mieszkańców Moskwy starą, identyczną z nazwą stacji metra, nazwą tzn. WDNCh. W 1991 roku pojawił się pomysł zmiany nazwy na Wystawowa (Выставочная), a w 1992 na Rostokino (Ростокино) od rejonu, gdzie stacja jest położona, ale oba pomysły zarzucono. W 2008 roku pojawiła się plotka na serwisach internetowych o zmianie nazwy na Kosmiczeskja (Космическая), która nie została potwierdzona.

Wystrój[edytuj | edytuj kod]

Stacja jest trzykomorowa, jednopoziomowa, posiada jeden peron. 18 kolumn obłożono białym marmurem. Podłogi wyłożono szarym i czerwonym granitem. Stację oświetlają żyrandole z ciętego szkła.

Odniesienia w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Stacja jest domem głównego bohatera w powieści Metro 2033 Dmitrija Głuchowskiego i grze komputerowej pod tym samym tytułem. W polskim tłumaczeniu występuje pod nazwą WOGN (będącą rozwinięciem skrótu „Wystawa Osiągnięć Gospodarki Narodowej”[1]).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. D. Głuchowski, Metro 2033, Insignis Media, Kraków 2010, s. 577. [dostęp 2016-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]