Przełęcz Rupienka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przełęcz Rupienka
Państwo  Polska
Wysokość 672 m n.p.m.
Pasmo Beskid Śląski, Karpaty
Sąsiednie szczyty Ochodzita
Sołowy Wierch
Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Śląskiego
Przełęcz Rupienka
Przełęcz Rupienka
49°32′07,0″N 18°57′11,8″E/49,535278 18,953278

Przełęcz Rupienka (672 m n.p.m.) - wyraźne obniżenie w głównym, wododziałowym grzbiecie Karpat Zachodnich, bezpośrednio na południe od szczytu Ochodzitej.

Z geograficznego punktu widzenia przełęcz Rupienka leży w obrębie obniżenia, rozgraniczającego właściwy zrąb Beskidu Śląskiego na północy od Beskidu Żywieckiego na południu i zwanego Bramą Koniakowską. W opracowaniach turystycznych przełęcz zalicza się z reguły w obszar Beskidu Śląskiego, chociaż pojawiają się głosy, by właśnie na niej wyznaczyć granicę między Beskidem Śląskim a Żywieckim.

Przełęcz Rupienka stanowi przejście między doliną Czadeczki na zachodzie (sprowadza w nią wygodna droga) a doliną Czernej na wschodzie. Nazwa, nadana tej przełęczy przez turystów, pochodzi od leżącego na północ od niej (na stoku Ochodzitej) przysiółka Rupienka. Przez przełęcz biegną znaki niebieskie szlaku turystycznego ze Zwardonia na Baranią Górę, zaczyna się szlak turystyczny żółty w kierunku Koniakowa i zielony w stronę Wierch Czadeczki, Jaworzynki i Trójstyku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barański Mirosław: Beskid Śląski. Pasmo Baraniej Góry, Warszawa 1999, ​ISBN 83-7005-423-4​;