Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie
Solaris Urbino 15 PKM Jaworzno
Dane ogólne
Lokalizacja Jaworzno, Polska
Rodzaj transportu Autobus
Data uruchomienia 1957
Inne informacje
Właściciel miasto Jaworzno
Operator MZDiM Jaworzno
Strona internetowa
MAN NL323-15 Lion's City w barwach PKM Jaworzno.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie (PKM Jaworzno) – operator wewnętrzny autobusowej komunikacji miejskiej na terenie miasta Jaworzna. Spółka należy w całości do Urzędu Miasta. PKM Jaworzno posiada 28 linii, z których oznaczone numerami to linie miejskie (np. 303, 370), a literami (np. A, E) – międzymiastowe (do i z Katowic, Mysłowic, Sosnowca i Chrzanowa) bądź linie nocne. PKM Jaworzno nie należy do KZK GOP. Spółka oferuje korzystną taryfę przewozową (np. 5 zł za normalny bilet dzienny na wszystkie linie) i dysponuje taborem, który jest w całości niskopodłogowy oraz w 35% składa się z autobusów elektrycznych.

Od października 2017 r. PKM Jaworzno rozpoczęło eksploatację 22 nowo zakupionych autobusów elektrycznych marki Solaris; nowe pojazdy w taborze to Urbino 8,9 LE electric (4 autobusy), Solaris Urbino 12 electric (9 autobusów) i Solaris Urbino 18 electric (9 autobusów); oznacza to, że przewoźnik dysponuje – łącznie z modelem Solaris Urbino 12 electric (zakupionym w 2015 roku) – 23 autobusami elektrycznymi. Autobusy są ładowane ładowarkami pantografowymi lub ładowarkami stacjonarnymi typu wtykowego. Użytkowane są także nowoczesne autobusy dieslowskie marki MAN, Solaris i Scania (niegdyś eksploatowane były piętrowe autobusy typu MAN SD202 – 18 sztuk oraz MAN SD200 – 1 sztuka, ich użytkowanie zakończono w lutym 2008 roku).

Autobusy PKM Jaworzno mają unikalną, tj. turkusowo-seledynową z żółtym paskiem, kolorystykę zakładową przedsiębiorstwa. PKM Jaworzno jako pierwszy w GOP wprowadził przegubowe Mercedesy O405GN2 z klimatyzacją (były one eksploatowane od 04.06.2005 do 28.08.2012).

Volvo B10L w barwach PKM Jaworzno.

Wnoszenie opłat za przejazd[edytuj | edytuj kod]

Jaworznicka Karta Miejska (JKM)[edytuj | edytuj kod]

Jaworzno jako jedno z pierwszych miast w Polsce wprowadziło kartę magnetyczną zamiast tzw. "papierowych" biletów. Jest to wielofunkcyjny nośnik elektronicznych biletów jednorazowych oraz okresowych. Karta ma formę i wielkość zwykłej plastikowej karty bankomatowej i jest kartą zbliżeniową (bezstykową).

Open Payment System Jaworzno[edytuj | edytuj kod]

Pasażerowie PKM Jaworzno od 12 I 2018 r. mogą zapłacić za przejazd, używając jedynie zbliżeniowej karty płatniczej. Wszystkie należące do spółki autobusy zostały wyposażone w nowoczesny terminal biletowy Open Payment System Jaworzno. System został wdrożony na koszt Mennicy w modelu operatorskim w ramach realizowanej umowy i nie wymagał nakładów finansowych ze strony PKM Jaworzno. Wdrożenie nie wpłynęło także na ceny biletów[1]. W ten sposób można kupić wszystkie bilety jednorazowe oraz bilety dzienne.

Zakup biletu u kierowcy[edytuj | edytuj kod]

W każdym autobusie można kupić bilet u kierowcy (tylko za gotówkę, dostępne są wszystkie bilety jednorazowe oraz czasowe na okaziciela). Bilet jest wydawany w postaci wydruku z kasy fiskalnej.

Sklep internetowy kartamiejska.pl[edytuj | edytuj kod]

Strona umożliwia zakup każdego rodzaju imiennego biletu okresowego. Opłaty są wnoszone poprzez system płatności internetowych.

Linie PKM Jaworzno[edytuj | edytuj kod]

PKM Jaworzno obsługuje obecnie 28 linii. (Stan na styczeń 2018)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. PKM w Jaworznie, Karta płatnicza biletem w PKM Jaworzno, 6 stycznia 2017.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]