Solaris Bus & Coach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy marki autobusów. Zobacz też: inne znaczenie słowa Solaris.
Solaris Bus & Coach
Logo Solaris Bus & Coach
Ilustracja
Fabryka Solarisa
Państwo  Polska
Adres ul. Obornicka 46
Bolechowo-Osiedle
62–005 Owińska
Data założenia 1994 (jako Neoplan Polska Sp. z o.o.)
1 września 2001 (jako Solaris Bus & Coach)[1]
Forma prawna Spółka akcyjna
Założyciele Krzysztof Olszewski
Prezes Solange Olszewska[2]
Przewodniczący RN Janusz Reiter[3]
Nr KRS 0000236619
Branża motoryzacja
Produkty autobusy miejskie, autobusy elektryczne, autobusy międzymiastowe, trolejbusy, autobusy specjalne, tramwaje
Zatrudnienie 2300 osób (czerwiec 2016)[4]
Przychody 1,7 mld zł
Kapitał zakładowy 48 661 557,00 PLN
Położenie na mapie gminy Czerwonak
Mapa lokalizacyjna gminy Czerwonak
Solaris Bus & Coach
Solaris Bus & Coach
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu poznańskiego
Solaris Bus & Coach
Solaris Bus & Coach
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Solaris Bus & Coach
Solaris Bus & Coach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Solaris Bus & Coach
Solaris Bus & Coach
Ziemia52°32′46,0″N 16°58′29,4″E/52,546111 16,974833
Strona internetowa

Solaris Bus & Coach – polski producent pojazdów komunikacji miejskiej z główną siedzibą w Bolechowie-Osiedlu pod Poznaniem. Produkuje autobusy miejskie, międzymiastowe oraz turystyczne. W ofercie znajdują się również trolejbusy oraz tramwaje. Solaris posiada cztery zakłady produkcyjne: główną fabrykę i siedzibę w Bolechowie (montaż końcowy autobusów i trolejbusów), dwa zakłady w Środzie Wielkopolskiej (spawalnia szkieletów autobusów i trolejbusów oraz spawalnia tzw. pudeł tramwajowych) oraz dzierżawioną w Poznaniu przy ul. Wieruszowskiej halę montażu końcowego pojazdów szynowych).

Historia i współczesność[edytuj | edytuj kod]

Geneza, władze i struktura przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo wywodzi się z założonego przez Krzysztofa Olszewskiego w 1994 roku przedsiębiorstwa Neoplan Polska Sp. z o.o., początkowo sprzedającej na rynku polskim pojazdy niemieckiej marki Neoplan. W 1995 roku w wyniku wygrania przez Krzysztofa Olszewskiego przetargu na dostawę 72 niskopodłogowych autobusów miejskich dla Poznania w Bolechowie pod Poznaniem zostaje uruchomiona montownia autobusów. Produkcja w zakładzie Neoplan Polska rozpoczęła się 22 marca 1996 roku. Po realizacji zamówienia dla Poznania, przedsiębiorstwa w ciągu trzech kolejnych lat zdobyło pozycję lidera polskiego rynku niskopodłogowych autobusów miejskich. Na bazie doświadczeń z produkcji pojazdów na licencji firmy Neoplan oraz w oparciu o opinie klientów, Krzysztof Olszewski wraz z grupą polskich inżynierów stworzył całkowicie nową markę pojazdu o nazwie Solaris Urbino. Pierwszy Solaris Urbino został zaprezentowany w maju 1999 roku na poznańskich targach Motor Show. 1 września 2001 roku przedsiębiorstwo Neoplan Polska zmieniło nazwę na Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. i stała się w 100% własnością Solange i Krzysztofa Olszewskich. W tym samym roku przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję trolejbusów o nazwie Solaris Trollino. Kilka lat później, 1 lipca 2005 r. przedsiębiorstwo zostało przekształcona ze spółki z o.o. w spółkę akcyjną. Właściciele planowali jej giełdowy debiut, jednak ostatecznie nie zdecydowali się na ten krok wybierając bankową drogę finansowania dalszego dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa.

W drugiej połowie lat 90. przedsiębiorstwo Neoplan Polska znacznie rozwinęło własne Biuro Techniczne odpowiedzialne za prace badawczo–rozwojowe. Już wówczas wykorzystywało w nim oprogramowanie komputerowe, które pozwoliło na skrócenie czasu projektowania i budowy prototypu nowego modelu do około pół roku. Dzięki temu w początkowym okresie istnienia Solaris Bus & Coach wymieniał wszystkie swoje modele co 2–3 lata. Na początku obecnej dekady w Biurze Technicznym było zatrudnionych ponad 60 pracowników. Jesienią 2010 roku było to już 140 osób[5]. Obecnie prace projektowe są wspomagane programem komputerowym Siemens NX.

Solaris Bus & Coach SA zatrudnia obecnie 2300 osób w Polsce i blisko 500 osób w swoich zagranicznych przedstawicielstwach.

Prezesem zarządu spółki od początku jej istnienia do połowy października 2008 roku był Krzysztof Olszewski, wiceprezesem ds. kontaktów z klientami jego żona Solange Olszewska. W październiku 2008 r. została ona prezesem zarządu, zaś Krzysztof Olszewski przewodniczącym Rady Nadzorczej. 1 czerwca 2014 r. na stanowisko przewodniczącego Rady Nadzorczej został powołany Ryszard Petru[6], funkcje pełnił do października 2015, jego następcą został Janusz Reiter.

Od 1 kwietnia 2015 roku do 3 grudnia 2016 roku prezesem był Andreas Strecker, zastępując na tym stanowisku Solange Olszewską[2].

Od 4 grudnia 2016 roku stanowisko prezesa ponownie objęła Solange Olszewską[2].

Autobusy miejskie i międzymiastowe[edytuj | edytuj kod]

Nowy Solaris Urbino – premiera na Transexpo 2014 w Kielcach

Pierwsze autobusy Solaris Urbino zostały zaprojektowane przez grupę polskich inżynierów pod przewodnictwem Krzysztofa Olszewskiego oraz we współpracy z przedsiębiorstwem designerskim IFS Designatelier z Berlina. W 1999 r. jako pierwszy zadebiutował miejski niskopodłogowy autobus Solaris Urbino 12, któremu nieco później towarzyszyły modele Solaris Urbino 15, oraz Solaris Urbino 18. W roku 2000 wprowadzono na rynek najmniejszy model rodziny Solaris Urbino 9, zastąpiony w 2002 roku przez Solaris Urbino 10. Wdrożono wówczas drugą generację tych pojazdów. Dzięki udanej konstrukcji i zainteresowaniu rynku, nowa marka zaczęła się rozwijać, powstawały dalsze modele i wersje autobusów.

Podstawowym produktem przedsiębiorstwa są miejskie autobusy niskopodłogowe serii Solaris Urbino. We wrześniu 2004 zadebiutowała nowa, III generacja autobusów Solaris Urbino., która jest seryjnie produkowana od wiosny 2005 roku. Przedsiębiorstwo produkuje oprócz tego autobusy Urbino napędzane gazem ziemnym CNG i biogazem (od 2007 r.), a także począwszy od 2005 roku pierwsze autobusy międzymiastowe Solaris Urbino 12 LE (Low Entry, czyli niskowejściowy).

W roku 2006 Solaris jako pierwszy europejski producent zaprezentował seryjnie produkowany autobus z napędem hybrydowym – Solaris Urbino 18 Hybrid. Dzisiaj w ofercie przedsiębiorstwa Solaris znajduje się łącznie pięć różnego rodzaju autobusów z napędem hybrydowym w wersji dwunasto- i osiemnastometrowej (przegubowej).

W 2007 roku przedsiębiorstwa wprowadziło do produkcji węższą o 15 cm odmianę Solaris Urbino, o długości 8,6 m, w postaci modelu Solaris Alpino, z przeznaczeniem głównie na wąskie ulice centrów europejskich miast.

W 2008 roku wprowadzono do produkcji dwa nowe modele niskowejściowe Solaris Alpino 8,9 LE oraz Solaris Urbino 15 LE.

W połowie 2009 roku powstały pierwsze prototypy autobusów międzymiastowych Solaris InterUrbino 12, które zadebiutowały 16 września 2009 podczas targów Transexpo 2009. Obecnie modele międzymiastowe Solarisa InterUrbino dostępne są w dwóch wersjach o długości 12 i 12,8 metra[7].

We wrześniu 2011 roku[8] zaprezentowano prototyp autobusu miejskiego z napędem elektrycznym Solaris Urbino electric.

We wrześniu 2012 roku producent zaprezentował podczas targów IAA w Hanowerze 12-metrową wersję autobusu elektrycznego Solaris Urbino 12 electric. Pierwszy tego typu model został sprzedany do miejscowości Brunszwik w Niemczech. Jego dostawa nastąpiła w roku 2013.

W 2014 roku swą światową premierę podczas targów IAA w Hannoverze oraz polską premierę na Transexpo w Kielcach miał nowy Solaris Urbino, skonstruowany od podstaw, by lepiej odpowiadać na potrzeby pasażerów i przewoźników.

Autobusy Solaris Urbino, produkowane w kilku wersjach, różniących się głównie długością i pojemnością, używane są w komunikacji zbiorowej wszystkich dużych polskich miast. W roku 2000 rozpoczął się eksport autobusów, a później również autokarów pod marką „Solaris”. Pierwsze autobusy we wrześniu 2000 trafiły m.in. do Ostrawy (Czechy) oraz do Berlina (Niemcy). Obecnie około 60% produkcji kierowane jest na eksport. Pojazdy marki Solaris eksploatowane są w 26 państwach[9], głównie europejskich. W 2008 roku dołączył do nich pierwszy kraj spoza Europy – Zjednoczone Emiraty Arabskie. Autobusy Solaris jeżdżą też na należącej do Francji wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim[10].

W 2004 roku autobus Solaris Urbino został sklasyfikowany na 2. miejscu w konkursie Bus of the Year 2005. W tej edycji konkursu oceniającymi byli dziennikarze prasy motoryzacyjnej z 15 krajów Europy.

Solaris jest producentem kompletnych autobusów, czyli nie korzysta z podwozi innych producentów. Wykorzystuje jednak podzespoły produkowane przez uznanych w branży producentów. Stosowane są silniki DAF, Cummins, MAN oraz jednostki napędowe dostosowane do zasilania gazem CNG przedsiębiorstw Cummins i Iveco.

29 listopada 2016 roku. Solaris został liderem klastra technologicznego „Polski Autobus Elektryczny – łańcuch dostaw dla elektromobilności”. Celem klastra jest rozwój konstrukcji autobusów elektrycznych, baterii oraz sposobów ich ładowania. W skład klastra wchodzą: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Poznańska, Politechnika Warszawska, EC Grupa, Ekoenergetyka Polska, Impact Clean Power Technology, Medcom, Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL i SKB Drive[11].

Autokary[edytuj | edytuj kod]

Solaris Vacanza 13 z 2005 roku z przedsiębiorstwa Transbis Myszków w Austrii

Zaprezentowany po raz pierwszy w sierpniu 2001 r. autobus turystyczny Solaris Vacanza 12 rok później wszedł do produkcji. W 2003 roku Solaris Vacanza uplasował się na 2. pozycji (ex aequo z Volvo 9700) w prestiżowym konkursie autobusów turystycznych Coach of the Year 2004, zaraz za takimi markami jak MAN Lion's Star i Scania Irizar PB, które ex aequo zajęły pierwszą pozycję[potrzebny przypis].

Solaris Vacanza 12 pierwszej generacji z 2002 roku w Katowicach jako ruchome centrum krwiodawstwa

Projekt stylistyczny tych luksusowych autokarów wykonało przedsiębiorstwo IFS Designatelier z Berlina. Ich cechą charakterystyczną jest linia nadwozia w kształcie klina. W układzie napędowym stosowane są głównie silniki przedsiębiorstwa DAF. Autobusy z tej rodziny były co dwa, trzy lata gruntownie modernizowane. Od 2004 roku produkowane są modele drugiej generacji. Jej wprowadzenie do produkcji zbiegło się z wprowadzeniem dłuższego modelu Solaris Vacanza 13. Rocznie powstawało około 10–12 sztuk modeli z tej rodziny, większość jest sprzedawana na rynku polskim.

W 2002 roku powstał pierwszy autobus specjalny do pobierania krwi na bazie „Solarisa Vacanza”, zwany „vampirobusem”. Jego użytkownikami są Regionalne Centra Krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Trolejbusy[edytuj | edytuj kod]

Trolejbusy Solaris Trollino produkowane są od 2001 roku na bazie niskopodłogowych autobusów serii Solaris Urbino. Pierwsze powstawały z układami napędowymi polskiego przedsiębiorstwa Elmor, a montaż prowadziło przedsiębiorstwa Trobus Gdynia. Obecnie jest to głównie czeskie przedsiębiorstwo Dopravni Podnik Ostrava, korzystająca z układów napędowych przedsiębiorstwa ČKD Pragoimex oraz wyposażenia elektrycznego z przedsiębiorstwa CEGELEC. Powstawały również w latach 2002–2005 liczne wersje wyposażone w napęd przez węgierskie przedsiębiorstwo Ganz Transelektro. Na wiosnę 2007 roku Solaris wraz z przedsiębiorstwem Medcom z Warszawy zdecydował się na budowę prototypu trolejbusu Solaris Trollino 12, wyposażonego w polski napęd asynchroniczny. Powstał on w sierpniu 2007 roku i trafił na testy do Lublina. Kolejne dwa egzemplarze wykonano w MPK Lublin. Uprawnienia do montażu i homologacji dla modeli Trollino ma również przedsiębiorstwo TLT z Tychów.

Trolejbusy Solaris Trollino oferowane są w wersjach o długości 12, 15 i 18 metrów. W Polsce Trollino spotkać można na ulicach Gdyni, Tychów i Lublina. Dostarczono je także dla odbudowywanej sieci w Rzymie (w wersji z akumulatorami umożliwiającymi jazdę przez centrum miasta bez korzystania z sieci trakcyjnej) oraz dla istniejących już w Rydze, Wilnie, Tallinnie, Landskronie, Opawie i Ostrawie. W 2009 roku pierwszy trolejbus trafił do Portugalii.

Łącznie od 2001 roku do 2012 obecnej przedsiębiorstwo Solaris sprzedało prawie 600 trolejbusów do 14 europejskich państw. Najwięcej Solarisów Trollino jeździ w Czechach, na Litwie, w Polsce i we Włoszech.

Tramwaje[edytuj | edytuj kod]

Solaris Tramino
Solaris Tramino w Poznaniu
Premiera Tramino Olsztyn na Trako 2015

W marcu 2006 r. Solaris Bus & Coach podpisał umowę z Bombardier Transportation i niemieckim przedsiębiorstwem Vossloh Kiepe w sprawie montażu tramwajów w Polsce. W 2006 roku przedsiębiorstwa te w ramach utworzonego konsorcjum wygrały przetarg na dostawę 24 tramwajów Bombardier NGT6/2 dla Krakowa oraz 3 dla Gdańska. W ramach współpracy przedsiębiorstwo Bombardier Transportation dostarczyło nadwozia i karoserie, przedsiębiorstwo Vossloh Kiepe osprzęt elektryczny, zaś Solaris zapewnił dostawę pozostałych podzespołów i montaż pojazdów we współpracy z MPK Kraków. Montaż tramwajów dla Krakowa odbywał się w krakowskiej Zajezdni Podgórze. W 2007 roku dostarczono 3 zamówione pojazdy do Gdańska[12] oraz pierwszych 8 dla MPK Kraków[13].

W połowie 2009 przedsiębiorstwo Solaris zaprezentowało prototyp własnego tramwaju o nazwie Solaris Tramino. Premiera tramwaju niskopodłogowego Solaris Tramino nastąpiła 14 października 2009 podczas targów Trako w Gdańsku[14]. Z powodu braku kompetencji w zakresie budowy tramwajów przy produkcji prototypu przedsiębiorstwa korzystało z usług podmiotów zewnętrznych. Zespawanie szkieletu Tramino powierzono przedsiębiorstwu Autosan, natomiast montaż końcowy odbył się w warsztatach MPK Łódź. Prace badawczo-rozwojowe, a w efekcie rozpoczęcie produkcji i sprzedaży tramwajów przez przedsiębiorstwo Solaris wynikały z chęci zróżnicowania produkcji, uniezależnienia się od wahań popytu na autobusy, a także skorzystania na przewidywanej koniunkturze na tramwaje w Polsce i Europie. Pojazdy tego typu są około 10 razy droższe od autobusów miejskich.

Pierwsze zamówienie na tramwaje własnej produkcji przedsiębiorstwa Solaris zdobyło wygrywając przetarg na dostawę 45 Tramino dla MPK w Poznaniu. Dostawa pojazdów rozpoczęła się w lipcu 2011 roku i zakończyła w maju 2012.

Drugim przetargiem, który zakończył się dla Solarisa podpisaniem umowy, jest zamówienie na 5 trójczłonowych tramwajów o niskiej podłodze na całej długości, przystosowanych do torów o rozstawie metrowym, ogłoszony przez Jenaer Nahverkehr – przewoźnika komunalnego Jeny. Pojazdy zostaną zaprojektowane na potrzeby tego zlecenia i będą zbliżone koncepcją do typu GT6N/M–ZR, dostarczanego między 1995 a 1997 oraz w 2002 i 2003 roku przez konsorcjum Adtranz i AEG oraz Bombardier Transportation, który jest jedynym wykorzystywanym w stałej eksploatacji liniowej w sieci tramwajowej Jeny. Wagony zostaną wyposażone w dwie kabiny sterownicze, trzy wózki skrętne, w tym cztery osie napędzane, każda silnikiem o mocy 90 kW i klimatyzację przestrzeni pasażerskiej[15]. W ramach trzeciego przetargu w 2014 roku do Brunszwiku w Niemczech trafi 15 tramwajów 4-członowych dostosowanych do rozstawu szyn 1100 mm[16].

W sierpniu 2012 roku Solaris wygrał przetarg na dostarczenie 15 tramwajów dwukierunkowych dla nowo powstającej sieci tramwajowej w Olsztynie[17].

Na początku lutego 2015 roku przedsiębiorstwo Solaris zdobyło zamówienie na dostawę 41 tramwajów dla Niemieckiego przewoźnika Leipziger Verkehrsbetriebe GmbH w Lipsku[18]

20 września 2016 roku przedsiębiorstwo poinformowało na targach Innotrans w Berlinie o nawiązaniu współpracy z Stadler Rail szwajcarskim producentem pojazdów szynowych. Konsorcjum wystartowało w przetargu na zakup 50 tramwajów dla MPK S.A. w Krakowie[19].

9 grudnia 2016 roku poinformowano o powołaniu spółki joint venture Solaris Tram. Spółka rozpocznie działalność 1 stycznia 2017 roku. Solaris i Stadler Rail obejmą po 40% udziałów w spółce. Pozostałe 20 procent obejmie nowy inwestor finansowy. Solaris wniesie w spółkę know-how, zakład produkcyjny w Środzie Wielkopolskiej i zasoby ludzkie, Stadler wkład finansowy[20].

Produkcja i sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Solaris Urbino 12 – wnętrze
Solaris Trollino 18 MetroStyle
Produkcja autobusów, trolejbusów i autokarów oraz montaż tramwajów przez Solaris Bus & Coach S.A. w latach 2002–2017 z udziałem procentowym eksportu[21]
Rok Autobusy, trolejbusy i autokary Tramwaje
Łączna sprzedaż W tym eksport Eksport (%) Solaris Tramino Bombardier NGT6/2
2002 243 124 51%
2003 273 169 62%
2004 489 366 75%
2005 610 487 80%
2006 579 367 63%
2007 702 400 57% 11
2008 1037 557 54% 16
2009 1114 852 76% 1
2010 1120 713 64%
2011 1205 687 57% 23
2012 1006 743 74% 22
2013 1302 1010 77% 5
2014 1380 1100 80% 3
2015 1296 946 73% 15
2016 1300 829 64% 13
2017 1397 952 68% 7
RAZEM: 15 053 10 302 68% 89 17

Największe zamówienia[edytuj | edytuj kod]

E.THE.L Ateny[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2008 r. miejski przewoźnik autobusowy z Aten E.THE.L ogłosił przetarg na dostawę 320 autobusów miejskich – 220 klasy MIDI i 100 klasy MAXI. Spośród konkurencji wyłoniono dostawcę jako firmę Solaris i w lipcu 2008 r. podpisano umowę na dostawę 100 szt. Urbino 18 i 220 szt. Alpino 8,6. Wartość kontraktu to ponad 80 mln EUR[22]. Dostawy autobusów zakończono pod koniec 2009 r[23].

Cotral Lacjum[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2016 r. Solaris zdobył kontrakt na dostawę 300 autobusów podmiejskich dla przewoźnika Cotral z włoskiego regionu Lacjum. Wartość zamówienia to niemal 110 mln EUR. W ramach kontraktu dostarczono 12-metrowe autobusy z rodziny Solaris InterUrbino. Autobusy wyposażono w m.in. luki bagażowe, klimatyzację i kamery cofania. Napęd stanowią silniki Diesla marki DAF[24][25].

RTA Dubaj[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec 2006 r. Dubai Roads & Transport Authority (miejski przewoźnik w Dubaju) ogłosiło przetarg na dostawę 620 autobusów miejskich. W jednej części, obejmującej 225 pojazdów zwyciężył Solaris. W wyniku tego kontraktu producent dostarczył 150 przegubowych autobusów Urbino 18 oraz Urbino 12 III generacji. Dostawy autobusów rozłożono w czasie na końcówkę 2007 i pierwszą połowę 2008 r. Nowością w autobusach dla RTA była wydajniejsza klimatyzacja, systemy chroniące silnik przed burzą piaskową. Zastosowano także specjalne kurtyny chłodnego powietrza, które mają zapobiegać nagrzaniu wnętrza po otwarciu drzwi[26].

SWRT Walonia[edytuj | edytuj kod]

Société Régionale Wallonne du Transport (przewoźnik regionalny w belgijskiej Walonii) zamówiło w 2017 r. 208 autobusów hybrydowych marki Solaris. W ramach zamówienia wartego 105 mln EUR producent zgodził się dostarczyć autobusy Solaris Urbino 12 Hybrid IV generacji. Dostawy rozłożono na dwa lata – w 2017 r. dostarczono 97 autobusów, a w 2018 zaplanowano dostawy kolejnych 111 sztuk[27].

Modele firmy[edytuj | edytuj kod]

Obecne[edytuj | edytuj kod]

Autobusy miejskie[edytuj | edytuj kod]

Autobusy lokalne i międzymiastowe[edytuj | edytuj kod]

Autobusy specjalne[edytuj | edytuj kod]

Tramwaje[edytuj | edytuj kod]

Trolejbusy[edytuj | edytuj kod]

Modele historyczne[edytuj | edytuj kod]

Modele prototypowe i na indywidualne zamówienia[edytuj | edytuj kod]

Wybrane nagrody i wyróżnienia dla firmy[edytuj | edytuj kod]

2016

 • Otrzymanie nagrody Bus Of The Year 2017 dla Solarisa Urbino 12 Electric IV generacji[28]. Nagroda została przyznana w 20-sto lecie firmy oraz 10 lat po wprowadzeniu pierwszego seryjnie produkowanego autobusu hybrydowego.

2014

 • Solange i Krzysztof Olszewscy, założyciele oraz właściciele Solaris Bus & Coach S.A., zostali nagrodzeni w finale wyjątkowego plebiscytu „Ludzie Wolności”, organizowanego przez redakcję „Gazety Wyborczej” oraz telewizję TVN. O wygranej zdecydowały głosy SMS czytelników oraz telewidzów.

2013

 • Złoty Medal Targów Transexpo w Kielcach w kategorii "Autobus" dla elektrycznego Solarisa Urbino 12 z automatycznym systemem szybkiego ładowania dachowego
 • Solaris Urbino 12 electric z automatycznym systemem ładowania dachowego wyróżniony przez Naczelną Organizację Techniczną Złotym Laurem Innowacyjności
 • Tramino Jena zdobyło podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako w Gdańsku Medal Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich za szczególne osiągnięcia w obszarze elektryki, będące dziełem polskich inżynierów i techników
 • Tramino Jena uhonorowane podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako w Gdańsku Nagrodą im. Prof. Jana Podoskiego przyznaną przez Izbę Gospodarczą Komnikacji Miejskiej
 • Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP przyznany państwu Olszewskim przez Prezydenta RP za wybitne zasługi dla rozwoju polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej, działalność społeczną i charytatywną
 • Nagroda „Zrównoważony rozwój 2013” przyznana przez niemiecki magazyn branżowy „busplaner” dla Solarisa Urbino electric

2012

 • Medal „Zasłużony dla Politechniki Poznańskiej” dla Solange Olszewskiej, za wieloletnią współpracę i wkład w rozwój poznańskiej uczelni technicznej. Odznaczenie przyznane przez Rektora Politechniki Poznańskiej
 • Nagroda za innowacyjność od czytelników niemieckiego magazynu branżowego „busplaner” dla Solarisa Urbino electric, w kategorii pojazdy komunikacji miejskiej
 • Tytuł „Damy Roku 2012” przyznany Solange Olszewskiej przez Stowarzyszenie Dress for Success Poland oraz redakcję magazynu Lady’s Club
 • Tygodnik „Wprost” uznał Solange Olszewską za jedną z 50 najlepszych menedżerek w Polsce
 • Solaris Urbino 12 electric uznany za najlepszy produkt w kategorii autobusy przez jury Międzynarodowych Targów Miejskiego Transportu Zbiorowego TransExpo 2012 w Kielcach

2011

 • Niemiecki dziennik finansowy Handelsblatt uznał Solange Olszewską za jedną ze 100 najbardziej wpływowych kobiet świata biznesu i przedsiębiorczości
 • Krajowa Izba Gospodarcza wraz z redakcją Warsaw Business Journal przyznała firmie tytuł Juniora Eksportu za wyniki sprzedaży autobusu Solaris Urbino 15 LE CNG
 • Solaris zostaje nagrodzony Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii Innowacyjność. Firma już po raz drugi otrzymała to wyjątkowe wyróżnienie. Poprzednie przyznano w 2005 roku, w kategorii Eksporter
 • Polska Izba Motoryzacji przyznała Solange i Krzysztofowi Olszewskim tytuł „Menedżer Roku 2011” za rozwój „(…) najbardziej dynamicznego producenta autobusów w Polsce”
 • W rankingu organizowanym przez telewizję TVN CNBC oraz redakcję Dziennik Gazeta Prawna Krzysztof Olszewski otrzymał główna nagrodę „Mentora Polskiego Biznesu”
 • Solaris w uznaniu swoich relacji biznesowych w Niemczech został uhonorowany Polsko-Niemiecką Nagrodą Gospodarczą

2010

 • Krzysztof Olszewski zostaje laureatem „Nagrody Kisiela” w kategorii przedsiębiorca. Wraz z nim nagrodę odbierają Jerzy Buzek w kategorii polityk oraz Andrzej Mleczko w kategorii publicysta
 • Złoty Medal Międzynarodowych Targów Miejskiego Transportu Zbiorowego TransExpo 2010 w Kielcach za „Sposób wykorzystania targów jako narzędzia promocji firmy”
 • Złoty Medal Międzynarodowych Targów Miejskiego Transportu Zbiorowego TransExpo 2010 w Kielcach dla Solarisa Urbino 18 Hybrid z szeregowym układem hybrydowym w kategorii „Pojazd”
 • Wyróżnienie „Wielkopolski Przedsiębiorca XX-lecia” przyznane Solange i Krzysztofowi Olszewskim przez Wielkopolską Izbę Przemysłowo-Handlową

2009

 • Wyróżnienie w kategorii „Autobusy” przyznane Solarisowi InterUrbino podczas targów TransExpo 2009 w Kielcach
 • Złoty Medal Międzynarodowych Targów Miejskiego Transportu Zbiorowego Transexpo 2009 w Kielcach za „Sposób wykorzystania targów jako narzędzia promocji firmy”
 • Nagroda im. I. Prądzyńskiego przyznana Krzysztofowi Olszewskiemu przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej za „wiodący wkład w produkt o najwyższych standardach technologicznych”

2008

 • Odznaka honorowa „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej” dla Prezes Solange Olszewskiej przyznana przez Ministra Infrastruktury RP
 • Tytuł „Wybitny Eksporter Roku” przyznany Krzysztofowi Olszewskiemu przez Polskie Stowarzyszenie Eksporterów
 • Odznaka „Zasłużeni dla rozwoju komunikacji miejskiej” dla Solange i Krzysztofa Olszewskich przyznana przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej podczas targów TRANSEXPO w Kielcach
 • Złoty Medal Międzynarodowych Targów Miejskiego Transportu Zbiorowego TRANSEXPO w Kielcach za „Sposób wykorzystania targów jako narzędzia promocji firmy”
 • Nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego w kategorii „Innowacyjna Inwencja” za opracowanie i budowę autobusu z napędem hybrydowym Solaris Urbino 18 Hybrid
 • Tytuł „Cent for Future” w kategorii „Innowacyjny produkt” przyznana przez miesięcznik ekonomiczny Polish Market
 • Tytuł „Człowiek Roku województwa wielkopolskiego” przyznany Krzysztofowi Olszewskiemu przez redakcję miesięcznika Forbes

2007

 • Wyróżnienie specjalne dla mobilnej stacji krwiodawstwa Solaris Vacanza 13 na Międzynarodowych Targach Komunikacji Miejskiej TRANSEXPO w Kielcach
 • Tytuł „Przedsiębiorstwo Roku „ w kategorii produkcja dla Solaris Bus & Coach przyznany przez firmę doradczą Ernst & Young
 • Nagroda im. Władysława Grabskiego od Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych PKPP Lewiatan dla Solange i Krzysztofa Olszewskich
 • Nagroda Gospodarcza Marszałka Województwa Wielkopolskiego
 • Wyróżnienie „Konstruktor Roku” dla firmy Solaris Bus & Coach za projekt autobusu z napędem hybrydowym przyznanym przez redakcję magazynu fachowego Design News Polska.

2006

 • Medal im. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie organizacji pracy i zarządzania
 • Medal dla Solaris Urbino 18 Hybrid w kategorii „Produkt” na Targach Miejskiego Transportu Zbiorowego TRANSEXPO w Kielcach
 • Nagroda w kategorii „Wzrost” konkursu „Best of European Business” organizowanego przez firmę Roland Berger Strategy Consultants i telewizję CNN
 • Nagroda dla Najlepszej Firmy Wielkopolski od magazynu Forbes
 • Wyróżnienie w konkursie „Przedsiębiorca Roku 2006”, organizowany przez firmę Ernst & Young i telewizję TVN 24
 • Pierwsze miejsce w rankingu Złote Firmy Wielkopolski
 • Nagroda Geparda Biznesu od Bankowości Spółdzielczej

2005

 • Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP w Kategorii Eksporter
 • Tytuł „Menedżer Roku 2004” dla Krzysztofa Olszewskiego przyznany przez Stowarzyszenie Menedżerów w Polsce „(...) za skuteczne przywództwo, doskonałe wyniki ekonomiczne na trudnym rynku wielkich światowych graczy (...)”
 • Tytuł „Ten, który zmienia polski przemysł” przyznany Solaris Bus & Coach przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości (PTWP), wydawcę miesięcznika gospodarczego „Nowy Przemysł” „za dynamiczny rozwój i pewne uplasowanie się wśród największych producentów taboru autobusowego”
 • Tytuł „Bus Builder of The Year” dla Solange Olszewskiej przyznany przez międzynarodowe jury Busworld w belgijskim Kortrijk za osobiste zasługi dla rozwoju branży autobusowej

2004

 • Tytuł Oferent Roku 2003 w drugiej edycji Nagrody Publicus przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Zamówienia Publiczne Doradca”
 • Złoty Medal Międzynarodowych Targach Miejskiego Transportu Zbiorowego TRANSEXPO w Kielcach za „sposób wykorzystania targów jako narzędzia promocji firmy”
 • II. miejsce w konkursie „Bus of the Year” dla autobusu miejskiego Solaris Urbino II
 • II miejsce w konkursie Pulsu Biznesu i Radiowej Trójki „Huzary Europy”,
 • Medal Europejski Business Center Club i Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej

2003

 • Złoty Medal dla Solaris Urbino 10 na Międzynarodowych Targach Miejskiego Transportu Zbiorowego TRANSEXPO w Kielcach
 • II. miejsce w konkursie „Coach of the Year” dla autobusu turystycznego Solaris Vacanza 12

2001

 • Grand Prix dla Solaris Trollino 18, Targi Industria 2001 w Budapeszcie
 • Złote Koła Komunikacji Miejskiej dla trolejbusu Solaris Trollino 12 T, na VI. Wystawie Komunikacji Miejskiej w Łodzi
 • Medal Europejski Business Centre Club
 • Złoty Hipolit – nagroda w konkursie „Wielkopolska Jakość”

2000

 • Złoty Medal Stowarzyszenia „Ruch Regionalny Wielkopolan”

1999

 • Złote Koła Komunikacji Miejskiej dla Solaris Urbino 12 na IV. Wystawie Komunikacji Miejskiej w Łodzi
 • Firma Roku 1998 – nagroda Kapituły Polskiego Klubu Biznesu

1998

 • Kryształowy Puchar Stowarzyszenia „Ruch Regionalny Wielkopolan”

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Formalnie historia Solarisa rozpoczęła się w 1996, co świadczy o tym logo 20-lecia na stronie internetowej marki http://20lat-solaris.pl/.
 2. a b c Prezesem Solarisa znów… Solange Olszewska. 2016-12-09. [dostęp 2016-12-12].
 3. Janusz Reiter przewodniczącym rady nadzorczej w Solaris
 4. Solaris na 20-lecie z rozbudowaną fabryką. 1400 pojazdów w 2016 r.?. 2016-06-27. [dostęp 2016-11-10].
 5. Praca zespołowa. [w:] Solaris. Jesień 2010. Nr 2/2010, s. 16-17.
 6. Ryszard Petru na czele Rady Nadzorczej firmy Solaris
 7. Aleksander Kierecki: Interurbino – międzymiastowa propozycja Solarisa. InfoBus, 21 lipca 2009. [dostęp 24 lipca 2009].
 8. Premiery TRANSEXPO 2011 – Solaris i elektrobus. Infobus, 22 września 2011. [dostęp 23 września 2011].
 9. Firma – Solaris Bus And Coach (pol.). solarisbus.pl. [dostęp 2013-03-30].
 10. Piotr Cymerman. Tu pociąg, tam czołg. „Polityka”, s. 36–37, 13 lipca 2011. [dostęp 2011-09-3]. 
 11. AGH w klastrze na rzecz rozwoju elektromobilności. 2016-11-29. [dostęp 2016-12-12].
 12. Bombardier przyjechał nocą. trojmiasto.pl, 3 grudnia 2007. [dostęp 2014-03-14].
 13. Jacek Kołodziej. Nowe krakowskie tramwaje. „Świat kolei”. 5/2006, s. 8. Emi-press. ISSN 1234-5962. 
 14. TRAKO 2009: Debiut Tramino Solarisa. Rynek Kolejowy, 14 października 2009. [dostęp 28 października 2009].
 15. Solaris dostarczy tramwaje do Niemiec. Solaris Bus&Coach SA, 12 lipca 2011. [dostęp 13 lipca 2011].
 16. Solaris Tramino. Kolejny przystanek: Brunszwik. Solaris Bus&Coach SA, 1 czerwca 2012. [dostęp 2 czerwca 2012].
 17. Solaris zwycięzcą przetargu na tabor tramwajowy dla Olsztyna. Strona inwestycji tramwajowej w Olsztynie, 22 sierpnia 2012. [dostęp 22 sierpnia 2012].
 18. Karol Wach: Solaris dostarczy tramwaje do Lipska (pol.). InfoTram, 2015-02-05. [dostęp 2015-06-09].
 19. Solaris łączy siły ze Stadlerem. Chcą podbić rynek tramwajów. 2016-09-20. [dostęp 2016-12-09].
 20. Solaris i Stadler ze wspólną spółką. Podwoją potencjał fabryki w Środzie Wielkopolskiej. 2016-12-09. [dostęp 2016-12-09].
 21. Łączna sprzedaż i eksport pojazdów marki Solaris w latach 2007 – 2013 (pol.). solarisbus.com. [dostęp 2014-03-14].
 22. Solaris: kierunek Ateny!, infobus.pl [dostęp 2018-03-29] (pol.).
 23. Solaris Bus & Coach S.A.. Urbino i Alpino w stolicy Grecji. „Magazyn klientów Solaris”, s. 18-19, 2010. ISSN 1689-6067. 
 24. Olbrzymi kontrakt Solarisa we Włoszech. 300 autobusów, Transport Publiczny [dostęp 2018-04-20] (pol.).
 25. InterUrbino podbija Włochy. Mega kontrakt Solarisa!, infobus.pl [dostęp 2018-04-20] (pol.).
 26. Solaris dostarczy 225 autobusów do Dubaju, infobus.pl [dostęp 2018-03-29] (pol.).
 27. Solaris podbija Belgię. Sprzeda 208 autobusów hybrydowych, Transport Publiczny [dostęp 2018-04-21] (pol.).
 28. InfoBus.pl: Solaris z tytułem Bus of the Year 2017!. 22.08.2016. [dostęp 2016-10-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]