Pucciniomycotina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pucciniomycotina
Ilustracja
Puccinia graminis Pers.
Systematyka
Królestwo grzyby
Podkrólestwo Dikarya
Typ podstawczaki
Podtyp Pucciniomycotina
Nazwa systematyczna
Pucciniomycotina R. Bauer, Begerow, J.P. Samp., M. Weiss & Oberw.
Mycol. Prog. 5(1): 45 (2006)

Pucciniomycotina R. Bauer, Begerow, J.P. Samp., M. Weiss & Oberw. – podtyp podstawczaków (Basidiomycota)[1]. Dawniej takson miał nazwę Urediniomycetes i był w randze klasy[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Grzyby w podtypie Pucciniomycotina wykazują dużą różnorodność, zarówno pod względem budowy, jak i znaczenia w przyrodzie. Charakterystyczne są jednak ich niewielkie rozmiary (rzędu milimetrów).

Z punktu widzenia gospodarczego, najbardziej istotną klasą należącą do Pucciniomycotina jest Pucciniomycetes, do której należą rdze, pasożyty roślin, między innymi zbóż – w tym kukurydzy (Zea) – i drzew – w tym sosen (Pinus), jabłoni (Malus) i kawowców (Coffea). Inne klasy również zawierają grzyby porażające rośliny. Gatunki z rodzaju Helicobasidium należącego do Helicobasidiales porażają korzenie między innymi szparagów (Asparagus), buraków (Beta), morw (Morus) i śliw (Prunus). Microbotryum violaceum poraża goździkowate (Caryophyllaceae), a Sphacelotheca fagopyrigrykę (Fagopyrum) (obydwa patogeny należą do Microbotryales i były mylone z podobnymi, należącymi do podtypu Ustilaginomycotina przed rozpoczęciem badań molekularnych)[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Do podgromady Pucciniomycotina należy około 7400 opisanych gatunków (w około 215 rodzajach). Ponad 95% gatunków należy do klasy Pucciniomycetes. Z powodu małych rozmiarów i specyficznej budowy trudne było ich usystematyzowanie filogenetyczne. Przełom w tej dziedzinie został dokonany w 1995, kiedy rozpoczęto sekwencjonowanie i inne badania z zakresu filogenetyki molekularnej[3].

Do podtypu Pucciniomycotina należy 9 klas:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Index Fungorum (ang.). [dostęp 2016-05-25].
  2. Trees of Life (ang.). [dostęp 2016-05-25].
  3. a b http://web.archive.org/web/20160303194009/http://www.clarku.edu/faculty/dhibbett/Reprints%20PDFs/Hibbett_et_al_AFTOL_class_2007.pdf A higher level phylogenetic classification of the Fungi], w: Mycological Research 111, Issue 5, s. 509–547