Pucciniomycotina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pucciniomycotina
Pucciniomycotina: zdjęcie
Puccinia graminis Pers.
Systematyka
Domena jądrowce
Supergrupa Opisthokonta
Królestwo grzyby
Podkrólestwo Dikarya
Typ podstawczaki
Podtyp Pucciniomycotina
Nazwa systematyczna
Pucciniomycotina R. Bauer, Begerow, J.P. Samp., M. Weiss & Oberw.
Mycol. Prog. 5(1): 45 (2006)

Pucciniomycotina R. Bauer, Begerow, J.P. Samp., M. Weiss & Oberw. – podtyp grzybów podstawkowych (Basidiomycota). Dawniej takson miał nazwę Urediniomycetes i był w randze klasy.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Grzyby w podtypie Pucciniomycotina wykazują dużą różnorodność, zarówno pod względem budowy, jak i znaczenia w przyrodzie. Charakterystyczne są jednak ich niewielkie rozmiary (rzędu milimetrów).

Z punktu widzenia gospodarczego, najbardziej istotną klasą należącą do Pucciniomycotina jest Pucciniomycetes, do której należą rdze, pasożyty roślin, między innymi zbóż – w tym kukurydzy (Zea) – i drzew – w tym sosen (Pinus), jabłoni (Malus) i kawowców (Coffea). Inne klasy również zawierają grzyby porażające rośliny. Gatunki z rodzaju Helicobasidium należącego do Helicobasidiales porażają korzenie między innymi szparagów (Asparagus), buraków (Beta), morw (Morus) i śliw (Prunus). Microbotryum violaceum poraża goździkowate (Caryophyllaceae), a Sphacelotheca fagopyrigrykę (Fagopyrum) (obydwa patogeny należą do Microbotryales i były mylone z podobnymi, należącymi do podtypu Ustilaginomycotina przed rozpoczęciem badań molekularnych).

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Do podtypu Pucciniomycotina należy około 7400 opisanych gatunków (w około 215 rodzajach). Ponad 95% gatunków należy do klasy Pucciniomycetes. Z powodu małych rozmiarów i specyficznej budowy trudne było ich usystematyzowanie filogenetyczne. Przełom w tej dziedzinie został dokonany w 1995, kiedy rozpoczęto sekwencjonowanie i inne badania z zakresu filogenetyki molekularnej.

Do podtypu Pucciniomycotina należy 8 klas:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]