Qin Gang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Qin Gang
Ilustracja
Qin Gang, 2023 r.
Data i miejsce urodzenia

1966 r.
Tiencin

Minister spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej
Okres

od 2022 r.
do 2023 r.

Przynależność polityczna

Komunistyczna Partia Chin

Poprzednik

Wang Yi

Następca

Wang Yi

podpis

Qin Gang (chiń. 秦刚; ur. 1966 r. w Tiencinie) – chiński polityk i dyplomata.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1966 r. w Tiencinie i tam też wychował. W 1984 r. podjął studia na Uniwersytecie Stosunków Międzynarodowych, uzyskując w 1988 r. dyplom z zakresu polityki międzynarodowej[1].

Po studiach podjął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej[1], początkowo w Biurze Misji Dyplomatycznych. Od 1992 do 2002 r. specjalizował się w sprawach europejskich, dochodząc do pozycji dyrektora w Departamencie do spraw Europy Zachodniej. Następnie do 2005 r. służył jako radca ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Wielkiej Brytanii[2]. Systematycznie awansując, otrzymał posadę rzecznika prasowego ministerstwa, którą zajmował od 2005 do 2010 r. wraz z funkcją zastępcy dyrektora Departamentu Informacji. We wrześniu 2010 r. został pełniącym obowiązki ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Londynie i pozostał na tym stanowisku do grudnia 2011 r., gdy został przeniesiony do Pekinu, gdzie objął posadę dyrektora Departamentu Informacji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej[1].

Od 2017 r. sprawował funkcję asystenta ministra spraw zagranicznych i dyrektora generalnego Departamentu Protokolarnego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej. Następnie, od 2018 do 2021 r., pozostawał wiceministrem spraw zagranicznych, po czym został mianowany 11. ambasadorem Chin w Stanach Zjednoczonych[1]. Choć zaliczany do agresywnych nacjonalistów[3], dał się poznać wówczas jako zwolennik porozumienia z USA i współpracy. Po dwóch latach pobytu w tym kraju został w grudniu 2022 r. mianowany (jako jeden z najmłodszych w historii) ministrem spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej. Jako minister odbył liczne podróże dyplomatyczne do Afryki i Europy, m.in. wzywając do zawieszenia broni na Ukrainie[4].

Po raz ostatni widziany publicznie 25 czerwca 2023 r., podczas spotkania z przedstawicielami Rosji, Wietnamu i Sri Lanki. W tym czasie strona chińska niespodziewanie odwołała bez wyjaśnienia jego spotkanie z przedstawicielem Unii Europejskiej Josepem Borrellem zaplanowane na 4 lipca, a potem jeszcze spotkanie z sekretarzem skarbu Stanów Zjednoczonych Janet Yellen i wysłannikiem prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu Johnem Kerrym. 11 lipca ministerstwo ogłosiło, że nie jest w stanie wykonywać obowiązków z powodów zdrowotnych[4]. Po jego zniknięciu, za wyraźną zgodą chińskich cenzorów, zaczęły ukazywać się informacje o jego romansie z reporterką chińskiej stacji Phoenix TV Fu Xiaotian, z którą miał mieć syna, będącego obywatelem Stanów Zjednoczonych[5]. Dopiero pod koniec tego miesiąca poinformowano o jego dymisji i mianowaniu na stanowisko jego poprzednika, Wang Yi[4].

Według niepotwierdzonych doniesień zachodnich mediów, zmarł pod koniec lipca 2023 r. w wojskowym szpitalu w Pekinie, a przyczyną śmierci miało być samobójstwo lub tortury. Zgodnie z tymi samymi niepotwierdzonymi doniesieniami, rosyjski wiceminister spraw zagranicznych oskarżył jego i grupę czołowych oficerów sił rakietowych o przekazanie chińskich tajemnic nuklearnych zachodnim agencjom wywiadowczym[5].

Żonaty, z tego związku doczekał się jednego syna[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d China Vitae. Biography of Qin Gang [online], www.chinavitae.com [dostęp 2024-01-05].
  2. US-China Perception Monitor, Who is Qin Gang? [online], U.S.-China Perception Monitor, 21 kwietnia 2021 [dostęp 2024-01-05] (ang.).
  3. Maria Kruczkowska, Po trzech tygodniach wyjaśniła się zagadka szefa chińskiej dyplomacji Qin Ganga [online], wyborcza.pl, 25 lipca 2023 [dostęp 2024-01-05] (pol.).
  4. a b c d What does Qin Gang’s removal as Chinese foreign minister mean? [online], Al Jazeera [dostęp 2024-01-05] (ang.).
  5. a b Zaginiony były szef chińskiego MSZ nie żyje. Mógł być torturowany [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-01-05] (pol.).