Quorum sensing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Quorum sensing jest to sposób „porozumiewania się” między sobą bakterii za pomocą cząsteczek związków chemicznych. Jeszcze nie utrwaliła się polska nazwa tego zjawiska (proponowane są nazwy: wyczuwanie kworum, sygnalizator zagęszczenia itp.)

Pierwszymi organizmami, u których zaobserwowano to zjawisko, były bakterie z rzędu: Myxobacteria oraz Streptomyces.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze badania nad quorum sensing prowadzili w latach 70. XX wieku naukowcy na Uniwersytecie Harvarda. W 1979 roku Nealson i Hasting opisali quorum sensing u świecących bakterii morskich Vibrio fischeri i Vibrio harveyi[1].

Badali oni szczepy bakterii Vibrio fischeri oraz Vibrio harveyi, pospolite drobnoustroje mórz i oceanów. Zauważyli, że podczas hodowli w pewnym momencie bakterie zaczynają świecić. Zjawisko to miało miejsce dopiero w momencie dużego zagęszczenia szczepów. Postawiono pytanie, dlaczego zjawisko nie zachodziło w małym zagęszczeniu szczepów? Po przeprowadzeniu badań naukowcy doszli do wniosku, że gdy hodowla osiągnie duże zagęszczenie, aby nie zginąć z powodu braku pokarmu lub samozatrucia metabolitami, wytwarza związki chemiczne które informują kolonię o potrzebie zaprzestania rozmnażania. W przypadku rodzaju Vibrio towarzyszy temu luminescencja.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Inne bakterie, u których odkryto to zjawisko to między innymi:

Quorum sensing może także zachodzić między tkankami roślinnymi i zwierzęcymi.

Znaczenie biologiczne[edytuj | edytuj kod]

Procesy, w których wykorzystywane jest przez bakterie zjawisko quorum sensing:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nealson KH, Hastings JW: Bacterial bioluminiscence: its control and ecological significance. J Bacteriol 1979,43, 496–518.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]