Quorum sensing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Quorum sensing jest to sposób "porozumiewania się" między sobą bakterii za pomocą cząsteczek związków chemicznych. Jeszcze nie utrwaliła się polska nazwa tego zjawiska (proponowane są nazwy: wyczuwanie kworum, sygnalizator zagęszczenia itp.)

Pierwszymi organizmami, u których zaobserwowano to zjawisko, były bakterie z rzędu: Myxobacteria oraz Streptomyces.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze badania nad quorum sensing prowadzili w latach 70. XX wieku naukowcy na Uniwersytecie Harvarda. W 1979 roku Nealson i Hasting opisali quorum sensing u świecących bakterii morskich Vibrio fischeri i Vibrio harveyi[1].

Badali oni szczepy bakterii Vibrio fischeri oraz Vibrio harveyi, pospolite drobnoustroje mórz i oceanów. Zauważyli, że podczas hodowli w pewnym momencie bakterie zaczynają świecić. Zjawisko to miało miejsce dopiero w momencie dużego zagęszczenia szczepów. Postawiono pytanie, dlaczego zjawisko nie zachodziło w małym zagęszczeniu szczepów? Po przeprowadzeniu badań naukowcy doszli do wniosku, że gdy hodowla osiągnie duże zagęszczenie, aby nie zginąć z powodu braku pokarmu lub samozatrucia metabolitami, wytwarza związki chemiczne które informują kolonię o potrzebie zaprzestania rozmnażania. W przypadku rodzaju Vibrio towarzyszy temu luminescencja.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Inne bakterie, u których odkryto to zjawisko to między innymi:

Quorum sensing może także zachodzić między tkankami roślinnymi i zwierzęcymi.

Znaczenie biologiczne[edytuj | edytuj kod]

Procesy, w których wykorzystywane jest przez bakterie zjawisko quorum sensing:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nealson KH, Hastings JW: Bacterial bioluminiscence: its control and ecological significance. J Bacteriol 1979,43, 496–518.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]