Rémi Gaillard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rémi Gaillard podczas Festival BD O Tour de la Bulle - Montpellier (2011)

Rémi Gaillard (wym. [ʁeˈmi gaˈjaʁ]; ur. 7 lutego 1975 w Montpellier) – francuski komik, znany z krótkometrażowych filmów o charakterze komicznym zamieszczanych w Internecie.

Zwrócił na siebie uwagę francuskich mediów po występie w udokumentowanej serii dowcipów, zawierających jego pojawienie się, przebranego za piłkarza FC Lorient, w finale Pucharu Francji w 2002, gdzie wziął udział w celebracjach i otrzymał gratulacje od ówczesnego prezydenta Francji Jacques'a Chiraca[1]. Gaillard pojawił się przy okazji kilku wydarzeń sportowych, teleturniejach i zjazdach polityków, bez trudu przełamując się przez ochronę.

Gaillarda zainspirowali tacy komicy jak Buster Keaton i Charlie Chaplin[2]. W internecie zamieszczonych jest wiele krótkometrażowych filmów z udziałem Rémiego Gaillarda. Mają one charakter żartobliwy, ofiarami żartów są nierzadko osoby postronne. Niektóre z nich wymagają zaangażowania kilkudziesięciu lub więcej osób. Kilka nagrań jest poświęconych sztuczkom piłkarskim wykonywanych przez Gaillarda. Miłośnik pokera[3].

Jego życiowe motto brzmi: „C’est en faisant n’importe quoi, qu’on devient n’importe qui!”[2], co można tłumaczyć jako: „Robiąc cokolwiek, stajesz się kimkolwiek!” lub „Robiąc byle co, stajesz się byle kim!”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marie Varnieu: Rémi, sâcré Gaillard en canulars (fr.). lepetitjournal.com, 2009-08-04. [dostęp 2009-09-16].
  2. a b Rémi Gaillard : « En faisant n'importe quoi, on devient n'importe qui» (fr.). nimportequi.com, 2004-03-22. [dostęp 2009-09-16].
  3. "Nerd" Product Collection by clozee, supernius.pl [dostęp 2019-04-27] (ang.).
  4. Laura K. Lawless: N'importe quoi – French Expression (ang.). about.com. [dostęp 2009-09-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]