Rødgrød med fløde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rødgrød med fløde, niem. Rote Grütze (czerwona kasza ze śmietaną) – duński deser podobny do kisielu, powstały z ugotowania kilku rodzajów miękkich owoców i zestalony przy pomocy mąki ziemniaczanej, podawany ze śmietaną. Ponadto samo wyrażenie jest trudne do wymówienia, szczególnie dla cudzoziemców[1] i w przeszłości było szyboletem.

Deser Rødgrød med fløde

Do rødgrød med fløde używa się czarnych porzeczek, czerwonych porzeczek, truskawek i malin, które poddaje się krótkiemu gotowaniu i po zagęszczeniu mąką ziemniaczaną schładza się[1].

Wymowa[edytuj | edytuj kod]

Wymowa rødgrød med fløde

Nazwa deseru jest trudna do wymówienia dla cudzoziemców[1] z uwagi na zawartość stød (rodzaj zwarcia krtaniowego), tylnego /r/, dźwięku /ð/ i samogłoski ø. Wyrażenie służyło jako szybolet – frazę, po wymowie której można identyfikować cudzoziemców. Istnieje legenda, że po II wojnie światowej amerykańskim żołnierzom w Kopenhadze, którzy chcieli nawiązać bliższą znajomość z tamtejszymi kobietami, mówiono, że „kocham cię” po duńsku to rødgrød med fløde[2]. Istnieje również wersja, iż duńskie władze graniczne podczas II wojny światowej kazały przyjeżdżającym powtarzać tę frazę, by wychwycić niemieckich szpiegów[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kium Nielsen: Danish red berry pudding. Nordoic Food Living, 20109-06-19. [dostęp 2023-09-03]. (ang.).
  2. The Danish Shibboleth of "rødgrød med fløde". San Jose State University. [dostęp 2023-09-18].
  3. Liesl Schillinfer: The French and Germans have remade the BBC series. Why?. slate.com. [dostęp 2023-09-03].