Raúl Reyes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Luis Edgar Devia Silva
Raúl Reyes
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 30 września 1948
La Plata (Kolumbia)
Data i miejsce śmierci 1 marca 2008
Santa Rosa de Sucumbíos (Ekwador)
Przebieg służby
Siły zbrojne FARC
Stanowiska {{{stanowiska}}}
Główne wojny i bitwy wojna domowa w Kolumbii (od 1964)

Raúl Reyes właściwie Luis Edgar Devia Silva (ur. 30 września 1948 w La Plata w Kolumbii, zm. 1 marca 2008 w Santa Rosa de Sucumbíos w Ekwadorze) – kolumbijski komunista i lider rebeliancki, rzecznik Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia-Ejército del Pueblo (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii - Armia Ludowa), uznawany za drugiego pod względem ważności człowieka w strukturach organizacyjnych FARC, oraz potencjalnego następcę przywódcy rebeliantów, Manuel Marulanda. Zginął w operacji wojskowej zorganizowanej na terenie Ekwadoru przez oddziały wierne rządowi, jego śmierć wywołała kryzys dyplomatyczny w Ameryce Łacińskiej 2008.

Życiorys[edytuj]

Silva urodził się w kolumbijskim mieście La Plata, w departamencie Huila[1]. W wieku 16 lat dołączył do Komunistycznej Młodzieży Komunistycznej (JUCO). W okresie pracy w zakładzie Nestlé w departamencie Caquetá zaangażował się w działalność związkową. Silva w rodzinnym mieście został wybrany na radnego reprezentującego Komunistyczną Partię Kolumbii (PCC) a wkrótce został członkiem Komitetu Centralnego partii[2].

W latach 70. wyjechał do Europy Wschodniej (szkolenie?), do kraju wrócił w 1980 roku. Po powrocie ożenił się z Glorią Martin, córką lidera FARC, Manuela Marulandy. Gdy dołączył do wojsk FARC, został rzecznikiem i jednym z prominentnych działaczy armii[3]. W latach 90. uczestniczył w rozmowach pokojowych z rządem konserwatysty Belisario Betancura. Działał głównie na południowej granicy Kolumbii, zwłaszcza w Putumayo, Huila i Caqueta, terenach położonych wzdłuż granicy z Ekwadorem.

W czerwcu 1999 roku, w trakcie negocjacji pokojowych z rządem Andrésa Pastrany Arango, spotkał się z Richardem Grasso, późniejszym szefem New York Stock Exchange. Obydwoje zostali sfotografowani w uścisku, który stał się znany jako "Grasso abrazo"[4].

Śmierć[edytuj]

Reyes został zabity 1 marca 2008 roku w czasie rządowej operacji wojskowej Grenada. Atak na obóz FARC rozpoczął się o 00:25.

Atak spowodował kryzys w stosunku między Ekwadorem a Kolumbia. Prezydent Kolumbii Alvaro Uribe twierdził że to partyzanci zaatakowali siły rządowe, Rafael Correa w odpowiedzi na to powołał inspekcję która wykazała że rebelianci zostali zaatakowana we śnie co znaczy że operacja wojsk kolumbijskich nie miała charakteru defensywnego[5].

Przypisy