Rainbow Warrior

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
MTr Rainbow Warrior
Ilustracja
Data wodowania 1955
Data zatonięcia 10 lipca 1985
Wcześniejsze imiona Sir William Hardy (1955 – 1977)
Typ Trawler
Port macierzysty Amsterdam
Długość całkowita (L) 40 m
Zanurzenie (D) 4,6 m
Rainbow Warrior (Amsterdam, 1981)

Rainbow Warrior – w latach 1955-77 brytyjski trawler, w latach 1978-85 pływał jako flagowy statek organizacji Greenpeace. Został zatopiony 10 lipca 1985 w Auckland w Nowej Zelandii przez francuskie siły specjalne podczas prowadzenia protestów przeciwko testom atomowym na Pacyfiku[1]. W zamachu bombowym zginęła jedna osoba – fotograf Fernando Pereira[1].

Bezpośrednio przed zatopieniem statek uczestniczył w ewakuacji ludności z wyspy Rongelap, na którą po wybuchu w 1954 r. amerykańskiej bomby Bravo spadał radioaktywny opad powodując stałe napromieniowanie mieszkańców.

Po ewakuacji wyspiarzy na wyspę Mejatto (Atol Kwajalein), statek zacumował w porcie Waitemata w największym mieście Nowej Zelandii – Auckland w celu uzupełnienia zapasów. Kolejnym punktem podróży miało być przedostanie się załogi do francuskiej strefy prób atomowych na atolu Mururoa na południowym Pacyfiku. Załoga Greenpeace miała za zadanie zrobić wszystko, co w jej mocy, by przeszkodzić w kontynuacji francuskiego programu atomowego.

Policja nowozelandzka aresztowała parę francuskich agentów specjalnych: 35-letniego majora Alaina Mafart i 36-letnią kapitan Dominique Prieur[2]. Czwórce pozostałych agentów udało się uciec na jachcie Ouvea, który zatopiono zaraz po przerzuceniu ich na francuski okręt podwodny.

Francja początkowo zaprzeczała, że w akcji zatopienia okrętu brały udział jej służby specjalne. Jednakże pod wpływem nacisku opinii publicznej, 22 września 1985 r. premier Laurent Fabius przyznał, że to francuskie służby specjalne zleciły atak na Rainbow Warrior[2].

Greenpeace wytoczyła w Paryżu rządowi Francji proces, czego skutkiem była wypłata tej organizacji ośmiu milionów dolarów[1]. Za pieniądze uzyskane z tytułu odszkodowania Greenpeace mógł kupić nowy większy i lepiej wyposażony Rainbow Warrior, który wielokrotnie pływał na Mururoa.

Przypisy

  1. a b c Philip Shabecoff: France Must Pay Greenpeace $8 Million in Sinking of Ship (ang.). The New York Times, 1987-10-03. [dostęp 2014-12-26].
  2. a b Paul Brown: Unanswered questions still surround the sinking of the Rainbow Warrior (ang.). The Guardian, 2005-07-15. [dostęp 2014-12-26].

Linki zewnętrzne[edytuj]