Rakfisk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rakfisk
Ilustracja
Rakfisk w lefse, z kwaśną śmietaną i czerwoną cebulą.
Kuchnia

norweska

Obróbka żywności

fermentacja

Rakfisk – tradycyjne danie kuchni norweskiej przygotowywane ze sfermentowanych ryb, zazwyczaj pstrąga lub golca[1]. Jest znane ze swojego mocnego smaku i wyraźnego aromatu[2]. Spożywany jest na surowo, krojony w plastry. Zwykle podawany z lefse, kwaśną śmietaną i czerwoną cebulą, ziemniakami i czasami sosem musztardowo-koperkowym[3].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa rakfisk pochodzi od procesu konserwacji znanego jako raking, w którym rybacy wypełniają wypatroszone ryby solą i cukrem, a następnie przechowują je w chłodnym miejscu pod ciśnieniem[3].

Przygotowanie[edytuj | edytuj kod]

Ryba jest patroszona i dokładnie czyszczona. Następnie jest obficie solona, co działa konserwująco i wspomaga proces fermentacji. Po zasoleniu ryba jest szczelnie zamykana w beczkach lub pojemnikach. Utrzymywana jest temperatura 4-7°C. Okres fermentacji może trwać od dwóch do kilku miesięcy, w zależności od pożądanego smaku i konsystencji. W tym czasie ryba rozwija swój charakterystyczny smak umami i aromat[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. In english - Rakfisk produsert etter tradisjoner i Valdres [online], www.wangensten.no [dostęp 2024-02-20] (norw.).
  2. Skjalden, Rakfisk | A Taste of Norway's Culinary History - Skjalden.com [online], Nordic Culture, 16 grudnia 2023 [dostęp 2024-02-20] (ang.).
  3. a b Norway's Notorious Fermented Trout [online], Atlas Obscura [dostęp 2024-02-20] (ang.).
  4. What happens inside rakfisk? [online], Nofima, 5 grudnia 2023 [dostęp 2024-02-20] (ang.).