Ranma ½

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ranma ½
jap. らんま1/2
(Ranma nibun no ichi)
Gatunekakcja, komedia, romans, sztuki walki, harem
Manga
AutorRumiko Takahashi
WydawcaShōgakukan
Polski wydawcaEgmont Polska
Odbiorcyshōnen
Drukowana wShūkan Shōnen Sunday
Wydawana19871996
Liczba tomów38
Telewizyjny serial anime
ReżyserTomomi Mochizuki (sezon 1)
Koji Sawai (sezony 2-5)
Junji Nishihara
Tsutomu Shibiyama (sezon 1)
ProducentKitty Films
StudioStudio Deen
Stacja telewizyjnaJaponia Fuji Television
Premierowa emisja15 kwietnia 198925 września 1992
Liczba odcinków161
OVA
ReżyserJunji Nishimura
StudioFuji Television, Kitty Films, Shōgakukan Productions, Pony Canyon
Liczba odcinków12
Data wydania1993 do 2008
Film animowany
Ranma 1/2: Chuugoku Nekonron Daikessen! Okite Yaburi no Gekitou Hen!
ReżyserShuji Inai
ScenariuszRyouta Yamaguchi, Shuji Iuchi
MuzykaKenji Kawai
StudioStudio Deen
Wydany2 listopada 1991
Czas trwania81
Film animowany
Ranma ½: Nihao My Concubine
ReżyserAkira Suzuki
ScenariuszRyōta Yamaguchi
MuzykaAkihisa Matsuura
StudioStudio Deen
Wydany1 sierpnia 1992
Czas trwania59 minut

Ranma ½ (jap. らんま1/2 Ranma nibun no ichi)komediowa manga i anime autorstwa Rumiko Takahashi. Manga składa się z 38 tomów, a seria anime z siedmiu sezonów serialu telewizyjnego, dwóch pełnometrażowych filmów kinowych oraz jedenastoodcinkowej serii OAV. Ciekawostką jest film Ranma nibun no ichi: Chō musabetsu kessen! Ranma chīmu vs. densetsu no hōō (znany także jako Team Ranma vs. Legendary Phoenix), powstały jako film kinowy, jednak długością dorównujący OAV (około trzydziestu minut).

W serii nie brak miłosnych awantur, trójkątów i czworokątów uczuciowych, a także walk między bohaterami. Obfituje ona również w humor sytuacyjny i zabawnych bohaterów.

Ranma to również imię głównego bohatera.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Ranma ½ to opowieść o młodym chłopcu Ranmie Saotome, który po niefortunnym treningu w pobliżu przeklętych źródełek leżących w Chinach po każdym kontakcie z zimną wodą zmienia się w dziewczynę. Jego ojciec, Genma, także ofiara wodnej klątwy, po zmoczeniu przybiera postać gigantycznej pandy. Na szczęście proces ten można odwrócić za pomocą gorącej wody. Ojciec Ranmy w młodości zawarł umowę ze swym przyjacielem, Sounem Tendo o przyszłym małżeństwie Ranmy z jedną z córek Souna. Młodemu Saotome dostaje się narzeczona dość narwana, bardzo zazdrosna, a ponadto także trenująca sztuki walki, Akane. Na domiar złego szybko pojawiają się nowe postacie, które skutecznie utrudniają życie Ranmie. Połowa z nich także zażyła kąpieli w przeklętych źródełkach, w efekcie przez ekran przewija się dość pokaźny zwierzyniec (prosiak, kaczka, kot). Całość uzupełnia malownicza postać starego mistrza panów Tendo i Saotome – Happosaia – niepokonanego i złośliwego dziadka, którego największą w życiu namiętnością jest kradziona damska bielizna.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Ranma Saotome jest głównym i tytułowym bohaterem mangi i anime Ranma 1/2. Ma 16 lat. We wczesnych latach życia jego ojciec – Genma zdecydował, że wychowa go na "mężczyznę między mężczyznami". Jeżeli miało mu się to nie powieść, popełniłby wraz z synem samobójstwo. Genma niezbyt dobrze traktował syna, więc Ranma generalnie stara mu się to odpłacić na każdej okazji, jaka się przydarzy. W celach treningu, główny bohater wraz z ojcem wielokrotnie wyruszali w podróże. Na ostatniej odwiedzili Jusenkyo w Chinach – przeklęte źródła. Każde z nich miało osobną, tragiczną historię o osobie lub zwierzęciu, która się w nim utopiła. Teraz każdy, kto wpadnie do źródła zamienia się w tą istotę. Ranma wpada do Źródła Utopionej Dziewczyny (Nannichuan) i za każdym razem, kiedy ma kontakt z zimną wodą, przybiera postać dziewczyny. Gorąca woda zmienia go z powrotem w chłopaka. Po powrocie z Chin, Ranma z ojcem przenoszą się do domu Souna Tendo – przyjaciela Genmy. Tam, Ranma ma wybrać sobie narzeczoną wśród trzech córek Souna. Przez dwie pozostałe – Kasumi i Nabiki jest mu narzucona najmłodsza – Akane, ze względu na ten sam wiek. Początkowo, Ranma i Akane się nienawidzą, jednak powoli i stopniowo zakochują się w sobie. Ranma panicznie boi się kotów. Oprócz Akane, główny bohater ma także inne narzeczone – chińską amazonkę Shampoo, dawną przyjaciółkę – Ukyo oraz samozwańczą "narzeczoną" – Kodachi Kuno. Ranma w dziewczyńskiej postaci powszechnie jest znana jako dziewczyna z warkoczykiem (w angielskiej wersji Pigtailed girl). Jest w niej zakochany Tatewaki Kuno.
 • Akane Tendo jest najmłodszą córką Souna Tendo. Została wyznaczona przez siostry na narzeczoną Ranmy Saotome. Tak jak główny bohater, ma 16 lat. Na początku jest zakochana w Doktorze Tofu, jednak cierpi, iż ten jest mocno zadurzony w jej siostrze – Kasumi. Gdy poznaje Ranmę, zapomina o uczuciu do doktora. Stopniowo ją i Ranmę zaczyna łączyć coraz większe uczucie, które ostatecznie przeradza się w miłość. Akane, zanim jeszcze poznała głównego bohatera, cieszyła się dużym zainteresowaniem płci przeciwnej. Gdy przy jej boku pojawił się Ranma, większość odpuściła, z wyjątkiem Tatewakiego Kuno. Dziewczyna, jako jedyna w rodzinie (nie licząc ojca) trenuje sztuki walki. Dlatego też jej narzeczony przezywa ją od chłopczycy i często mówi, że jest zbyt umięśniona, co niesamowicie ją drażni. Mimo to, zdarzały się momenty kiedy dziewczyna zachowywała się spokojnie, głównie wtedy gdy Ranma prawi jej komplementy. Akane bardzo kiepsko gotuje powodując niestrawność u osób których poczęstuje. Jej narzeczony często ostrzega osoby, które mają jej spróbować, co także ją bardzo irytuje. Nie potrafi całkowicie pływać, nawet z kołem ratunkowym. Ma zwierzątko – prosiaka "P-chana", którym się opiekuje. W rzeczywistości jest to Ryoga Hibiki – przyjaciel jej narzeczonego, który jest zakochany w niej. Akane często razem z nim śpi w łóżku, co bardzo drażni Ranmę.
 • Kasumi Tendo ma 19 lat. Jest najstarszą córką Souna. Kasumi, w przeciwieństwie do Akane jest bardzo spokojna i kobieca. Po śmierci matki przejęła rolę gospodyni w domu. Do jej zadań należy między innymi gotowanie, pranie, prasowanie, robienie zakupów i sprzątanie w domu. Kasumi jest bardzo wrażliwa i często boi się o innych – swoja rodzinę, a nawet czasami też o Ranmę. W Kasumi zakochany jest Doktor Tofu, chociaż ona o tym kompletnie nie wie. Akane często traktuje siostrę podobnie do swojej matki, a Kasumi zawsze troszczy się o wszystkich.
 • Nabiki Tendo ma 17 lat. Wiekowo jest pomiędzy siostrami – starszą, czyli Kasumi i młodszą, czyli Akane. Jest wręcz zakochana w pieniądzach. Zawsze znajduje okazję na zarobienie pieniędzy i generalnie nie ma z tym dużych trudności. Sprzedaje półnagie zdjęcia Ranmy (w postaci damskiej) Tatewakiemu Kuno. Nabiki często wykorzystuje problemy innych, aby zyskać. Dziewczyna jest bardziej zżyta z Kasumi, niż Akane ponieważ spędza z nią więcej czasu od młodszej siostry.
 • Shampoo jest chińską Amazonką. Podczas treningu Ranmy i jego ojca w Chinach, dotarli do wioski amazonek. Tam skonsumowali jedzenie, które było nagrodą przyznaną Shampoo. Ranma (w damskiej wersji), aby wyrównać rachunki, walczy z Shampoo i ją pokonuje. Zgodnie z prawem amazonek, jeżeli zostaną pokonane przez kobietę, będą ją ścigały do śmierci. Jeżeli to mężczyzna je pokonuje, muszą go poślubić. Zatem na początku Shampoo ściga Ranmę "dziewczynę", ale Ranma także pokonuje Shampoo w męskiej postaci. Gdy dowiaduje się, że Ranma dziewczyna i Ranma chłopak to ta sama osoba, decyduje się go poślubić. Później, dołącza się do niej prababka – Cologne, która wspiera ją w próbach zdobycia serca chłopaka. Podczas walki z Cologne wpadła także do jednego z przeklętych źródeł, od tego czasu zamienia się pod wpływem zimnej wody w różową kotkę.
 • Cologne to prababka Shampoo. Jest mistrzynią sztuk walki i zna wszystkie sekrety sztuki walk chińskich amazonek. Deklaruje, ze ma około 300 lat. Mimo wielkich umiejętności, jest co i rusz zaskakiwana przez Ranmę. Chce zmusić go do poślubienia swojej prawnuczki często przez szantaż. Jednak generalnie pomaga też Ranmie, czasami czerpiąc z tego korzyści.
 • Mousse to niedowidzący wojownik, zakochany w Shampoo. Nosi bardzo grube okulary. Uważa Ranmę za swojego największego wroga, stara się go pokonać "techniką ukrytych broni", która polega na atakowaniu za pomocą schowanych w rękawach lin, łańcuchów, szabli, a czasem innych, dość śmiesznych, gadżetów – np. gumowych zabawek. Pod wpływem wody zmienia się w dziką kaczkę.
 • Ryoga Hibiki to znajomy Ranmy z dzieciństwa. Podążał za nim, aby stoczyć z nim pojedynek. Będąc w Chinach, został przypadkowo wepchnięty przez Ranmę do jednego z przeklętych źródeł, Źródła Utopionej Świnki. Od tego czasu podąża za Ranmą w celu zemszczenia się na nim. Ma bardzo kiepską orientację w terenie oraz skłonność do dramatyzowania i popadania w depresję. Pod postacią świnki jest ulubionym zwierzątkiem Akane, w której się podkochuje. Jest wówczas przez nią nazywany "P-chan". Przez większość czasu w mandze i anime błądzi przez całą Japonię i dramatyzuje na różne tematy, najczęściej na temat Akane.
 • Doktor Tofu jest miejscowym lekarzem. Na początku, Akane się w nim podkochiwała. Jest mistrzem sztuk walki. Doktor jest zakochany w Kasumi. Gdy zobaczy Kasumi lub nawet usłyszy jej imię od razu wariuje z miłości. Jest wtedy niezdarny, niezorientowany i biega po mieście ze szkieletem laboratoryjnym.
 • Tatewaki Kuno pochodzi z bogatej rodziny. Ma 17 lat i chodzi do tej samej klasy, co Nabiki Tendo. Jest wojownikiem Kendo. Chodzi do jednej klasy z Nabiki. Podkochuje się jednocześnie w Akane i w żeńskiej postaci Ranmy, którą nazywa "swoją boginią z warkoczem" (w wersji angielskiej Pigtailed girl – dziewczyna z warkoczem). Kupuje półnagie zdjęcia żeńskiej Ranmy od Nabiki. Często wysyła też swojego służącego – Sasuke, aby fotografował Ranmę i Akane.
 • Kodachi Kuno jest młodszą siostrą Tatewakiego. Kodachi trenuje gimnastykę artystyczną. Jest mocno zadurzona w Ranmie i twierdzi, ze jest jego narzeczoną. Zazwyczaj próbuje go otruć środkami nasennymi, porwać i poślubić. Zawsze, jeżeli ma jakiś cel, to jest zdesperowana, aby go osiągnąć.
 • Happosai – twórca szkoły "Walki czym popadnie", której adeptami są Genma i Soun. Stary mistrz dwóch ostatnich, darzony przez nich głównie strachem i nienawiścią z powodu złego traktowania w czasie treningu (który polegał głównie na pomaganiu mu w jego wybrykach). Nałogowy zboczeniec, uwielbia podglądać młode dziewczyny i kraść ich bieliznę (odcięty od tych rzeczy szybko traci siły). Jedyną osobą, która potrafi go utemperować, jest Ranma (choć i on nie na długo).
 • Genma Saotome – ojciec Ranmy, który postanowił wychować syna na zdolnego karatekę. Podczas wypraw treningowych często zawierał umowy z innymi ojcami, dotyczące ślubu Ranmy z ich córkami (zwykle robił to po zaoferowaniu mu w zamian jedzenia – tak było w przypadku Ukyo). Ostatecznie chce by jego syn poślubił Akane, dzięki czemu będzie mógł w przyszłości prowadzić dojo. Genma po kontakcie z zimną wodą zmienia się w pandę (porozumiewa się wtedy za pomocą tabliczek z napisami).
 • Ukyo Kuonji – koleżanka Ranmy z dzieciństwa i była narzeczoną Ranmy. Świetnie gotuje, prowadzi nawet własną restaurację. Jej specjalnością są okonomiyaki, czyli japoński odpowiednik pizzy.
 • Hikaru Gosunkugi – jeden z najmniej lubianych uczniów Liceum Furinkan. Chodzi do klasy z Ranmą, Akane i Ukyo. Zakochany w Akane, lecz zbyt nieśmiały, by jej to wyznać. Jest bardzo słaby i zdaje sobie sprawę, że nie ma szans w walce z Ranmą, dlatego najczęściej próbuje go pokonać podstępem lub czarną magią Voodoo. Jego znakiem rozpoznawczym są podkrążone oczy i świeczki na głowie (podczas odprawiania czarów).
 • Nodoka Saotome – matka Ranmy. Genma odebrał jej syna, pod pretekstem, że matczyna miłość może przeszkodzić Ranmie w jego treningu sztuk walki. Przysiągł jej, iż wychowa Ranmę na prawdziwego mężczyznę i jeżeli zawiedzie, obaj popełnią seppuku. Klątwa Ranmy, zamieniająca go w dziewczynę konfliktuje z ową przysięgą. Ku zgrozie Ranmy i Genmy, Nodoka traktuje przysięgę śmiertelnie poważnie i zawsze nosi ze sobą katanę (jest jednak niezdarna w posługiwaniu się mieczem), by pomóc im w samobójstwie w razie jej niedopełnienia, gdyby Ranma okazał się niemęski. W konsekwencji Ranma i Genma starają się ukryć przed nią klątwę za wszelką cenę. W czasie jej pobytu w domu rodziny Tendo, Ranma i Genma ukrywają się w postaciach dziewczyny i pandy, podając się za Ranko – kuzynkę Akane, oraz jej zwierzaka pandę.

Obsada (głosy)[edytuj | edytuj kod]

Źródło:[1]

OVA[edytuj | edytuj kod]

N/o Tytuł odcinka Premiera[2]
1 Shampoo hyōhen! Hantenhōju no wazawai
(シャンプー豹変!反転宝珠の禍) 
21 października 1993
2 Tendō-ka sukuranburu kurisumasu
(天道家すくらんぶるクリスマス) 
17 grudnia 1993
3 Akane VS Ranma: Okāsan no aji wa watashi ga mamoru!
(あかねVSらんま お母さんの味は私が守る!) 
18 lutego 1994
4 Gakuen ni fuku arashi! Adult Change Hinako-sensei
(学園に吹く嵐!アダルトチェンジひな子先生) 
21 kwietnia 1994
5 Michi o tsugu mono: Zenpen
(道を継ぐ者・前編) 
17 czerwca 1994
6 Michi o tsugu mono: Kōhen
(道を継ぐ者・後編) 
19 sierpnia 1994
7 Yomigaeru kioku: Jōkan
(よみがえる記憶・上巻) 
16 grudnia 1994
8 Yomigaeru kioku: Gekan
(よみがえる記憶・下巻) 
17 lutego 1995
9 Ā noroi no yabu koi hora! Waga ai wa eien ni
(ああ呪いの破恋洞!我が愛は永遠に) 
21 września 1995
10 Jaaku no oni
(邪悪の鬼) 
17 listopada 1995
11 Futari no Akane „Ranma, watashi o mite!”
(二人のあかね『乱馬、私を見て!』) 
19 stycznia 1996
12 Akumu! Shunminkō
(悪夢!春眠香) 
31 lipca 2008

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ranma ½, Anime News Network
 2. Anime OVAs. [dostęp 2018-02-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]