Raoul Lufbery

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Raoul Lufbery
16 zwycięstw
Ilustracja
Major
Data i miejsce urodzenia 14 marca 1885
Stany Zjednoczone Chamalières, Francja
Data i miejsce śmierci 19 maja 1918
Francja Maron, Francja
Przebieg służby
Lata służby 1907-09, 1914-1918
Siły zbrojne French-roundel.svgAéronautique Militaire
US Army Air Roundel.svgAviation Section, U.S. Signal Corps
Jednostki VB 106, N 124, 94 Aero
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Medal Wojskowy (Francja) Krzyż Wojenny 1914-1918 (Francja) Military Medal (Wielka Brytania)

Gervais Raoul Lufbery (ur. 14 marca 1885, zm. 19 maja 1918) – amerykański as myśliwski z czasów I wojny światowej.

Raoul Lufbery urodził się we Francji. Jego rodzice przeprowadzili się do USA, kiedy Raoul miał 6 lat. Do armii zaciągnął się w 1907 i pozostawał w służbie na Filipinach przez dwa lata. Po odejściu z armii podróżował po Azji i w 1910 został mechanikiem Marca Pourpe'a, francuskiego lotnika. Byli razem we Francji, gdy wybuchła wojna, a Pourpe natychmiast zaciągnął się do Aéronautique Militaire. Lufbery, będąc cudzoziemcem, wstąpił do Legii Cudzoziemskiej i pozostał mechanikiem przyjaciela. Kiedy Pourpe zginął w grudniu 1914, Lufbery złożył podanie o przeniesienie do lotnictwa.

Po wielu miesiącach lotów jako pilot maszyn rozpoznawczych, przesiadł się na samoloty myśliwskie. W 1918 po uzyskaniu 16 zwycięstw w czasie służby w Escadrille Lafayette, przeniósł się do Aviation Section, U.S. Signal Corps, gdzie został instruktorem. Był bardzo lubiany przez uczniów i doceniany przez przełożonych.

19 maja 1918 roku podczas ataku na Rumplera na północ od Nancy, jego Nieuport 28 został trafiony i obrócił się do góry kołami, a pilot wypadł z maszyny. Następnego dnia odbył się jego pogrzeb na cmentarzu Hôpital Sébastopol. We wsi Maron, niedaleko rzeki Mozeli została postawiona tablica z brązu, w miejscu gdzie upadł Raul Lufbery. Szczątki amerykańskiego asa zostały później przeniesione do Paryża na cmentarz Lafayette Memorial du Parc de Garches.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]