Raoul Lufbery

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Raoul Lufbery
16 zwycięstw
Raoul Lufbery
Major
Data i miejsce urodzenia 14 marca 1885
Stany Zjednoczone Chamalières, Francja
Data i miejsce śmierci 19 maja 1918
Francja Maron, Francja
Przebieg służby
Lata służby 1907-09, 1914-1918
Siły zbrojne French-roundel.svgAéronautique Militaire
US Army Air Roundel.svgAviation Section, U.S. Signal Corps
Jednostki VB 106, N 124, 94 Aero
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Médaille Militaire (Francja) Krzyż Wojenny 1914–1918 (Francja) Military Medal (Wielka Brytania)

Gervais Raoul Lufbery (ur. 14 marca 1885, zm. 19 maja 1918) – amerykański as myśliwski z czasów I wojny światowej.

Raoul Lufbery urodził się we Francji. Jego rodzice przeprowadzili się do USA, kiedy Raoul miał 6 lat. Do armii zaciągnął się w 1907 i pozostawał w służbie na Filipinach przez dwa lata. Po odejściu z armii podróżował po Azji i w 1910 został mechanikiem Marca Pourpe'a, francuskiego lotnika. Byli razem we Francji, gdy wybuchła wojna, a Pourpe natychmiast zaciągnął się do Aéronautique Militaire. Lufbery, będąc cudzoziemcem, wstąpił do Legii Cudzoziemskiej i pozostał mechanikiem przyjaciela. Kiedy Pourpe zginął w grudniu 1914, Lufbery złożył podanie o przeniesienie do lotnictwa.

Po wielu miesiącach lotów jako pilot maszyn rozpoznawczych, przesiadł się na samoloty myśliwskie. Po uzyskaniu 16 zwycięstw w czasie służby w Escadrille Lafayette, przeniósł się do Aviation Section, U.S. Signal Corps jako instruktor w 1918. Był bardzo lubiany przez uczniów i doceniany przez przełożonych.

19 maja 1918 roku podczas ataku na Rumplera na północ od Nancy, jego Nieuport 28 został trafiony i obrócił się do góry kołami, a pilot wypadł z maszyny. Następnego dnia odbył się jego pogrzeb na cmentarzu Hôpital Sébastopol. We wsi Maron, niedaleko rzeki Mozeli została postawiona tablica z brązu, w miejscu gdzie upadł Raul Lufbery. Szczątki amerykańskiego asa zostały później przeniesione do Paryża na cmentarz Lafayette Memorial du Parc de Garches.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]