Mozela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mozela
Ilustracja
Mozela koło miasteczka Wolf
Kontynent Europa
Państwo  Francja
 Luksemburg
 Niemcy
Rzeka
Długość 544 km
Powierzchnia zlewni 35 000 km²
Średni przepływ 150 m³/s
Źródło
Miejsce Wogezy
 Francja
Wysokość 735 m n.p.m.
Współrzędne 47°53′21,8″N 6°53′34,1″E/47,889400 6,892800
Ujście
Recypient rzeka Ren
Miejsce Koblencja
 Niemcy
Współrzędne 50°21′56″N 7°36′23″E/50,365556 7,606389
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Mozela (franc. Moselle, niem. Mosel, luks. Musel) – rzeka płynąca przez Francję, Niemcy i Luksemburg, lewy dopływ Renu.

Długość Mozeli wynosi 544 km, a powierzchnia dorzecza 25 tys. km². Źródła znajdują się w południowych Wogezach. Następnie Mozela płynie przez Lotaryngię i Niemcy. Uchodzi do Renu w Koblencji.

Mozela stanowi ważny szlak żeglugowy, dając połączenie do Zagłębia Ruhry i portów Morza Północnego. Połączenia przez kanały – Marna-Ren oraz poprzez Kanał Wschodni z Saoną. Na odcinku od ujścia Saary (pod Trewirem) do Renu Mozelą mogą żeglować barki o długości do 190 m, a powyżej ujścia Saary - do 175 m. Żeglowność rzeki dla dużych jednostek utrzymana jest na odcinku do Nancy. Mozela jest na pewnym odcinku rzeką graniczną między Niemcami a Luksemburgiem i stanowi jedyny śródlądowy szlak żeglowny tego drugiego państwa. U zbiegu granic Niemiec, Luksemburga i Francji nad Mozelą leży luksemburska miejscowość Schengen, którą ze względu na jej symboliczne położenie wybrano jako miejsce podpisania traktatu znoszącego kontrolę na granicach w Unii Europejskiej.

Dolina Mozeli, otoczona wzgórzami, na których znajdują się liczne winnice, jest znanym ośrodkiem produkcji win, takich jak Riesling, Elbling, Müller-Thurgau i Kerner.

Główne dopływy Mozeli[edytuj | edytuj kod]

Główne miejscowości położone nad Mozelą[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]