Real Irish Republican Army

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zniszczenia powstałe po detonacji samochodu pułapki w Ealing (Londyn)

Real Irish Republican Army, Real IRA (Prawdziwa Irlandzka Armia Republikańska; Prawdziwa IRA; RIRA, irl: Fíor-IRA) – radykalny, terrorystyczny odłam IRA założony w 1997 przez przeciwników porozumienia wielkopiątkowego, Michaela McKevitta i jego żonę Bernadette Sands-McKevitt. Pod tą nazwą ta nielegalna organizacja miała kontynuować walkę o zjednoczenie Irlandii.

Cele[edytuj]

Celem Real IRA jest zjednoczenie Irlandii, czyli przyłączenie Irlandii Północnej do Irlandii odrzucając tym samym postanowienia porozumienia wielkopiątkowego oraz niezależność od władzy brytyjskiej[1].

Strategia[edytuj]

RIRA przejęła sposób działania od IRA, który opiera się na używaniu bomb w centrach miast w celu zniszczenia infrastruktury ekonomicznej Irlandii Północnej, oraz zabijaniu członków i niszczeniu baz Irlandzkich Sił Bezpieczeństwa za pomocą min przeciwpiechotnych, moździerzy domowej roboty i samochodów pułapek.

Struktura[edytuj]

Struktura dowodzenia RIRA opiera się na 7 funkcjach: Szef Sztabu, Kwatermistrz Generalny, Dyrektor Szkolenia, Dyrektor Operacyjny, Dyrektor Finansowy, Dyrektor Wizerunku i Adiutant Generalny. Razem tworzą Radę organizacji, której szacowana liczba członków nie przekracza 150 osób. RIRA w parlamencie reprezentowana jest przez partię 32 County Sovereignty Movement.

Zamachy bombowe[edytuj]

Za największy zamach RIRA uznawany jest zamach bombowy w Omagh z 15 września 1998 roku[2]. Zginęło w nim 29 osób. 21 na miejscu i 8 w drodze do szpitala, oraz rannych zostało 220. RIRA poinformował dziennikarzy o podłożeniu bomby na 40 minut przed wybuchem. Policja poinformowana o zagrożeniu ewakuowała miejsce wskazane przez informatora. Jak się okazało, podana lokalizacja nie pokrywała się z miejscem eksplozji, która nastąpiła 400 metrów dalej, akurat tam gdzie przebywali ewakuowani. Wybuch pochodził z samochodu pułapki, który najwyraźniej nie był w miejscu, które zostało zaplanowane. Do zdarzenia doszło o 15:10 w centrum miasta handlowej ulicy.

RIRA zorganizowała także zamachy przed siedzibą BBC (4 marca 2001 roku – 1 osoba ranna) i wybuch w Londynie (3 sierpnia 2001 roku – 7 rannych). Przyznaje się także do zamachu na bazę wojskową Massereene, w hrabstwie Antrim, ok. 25 km na północny zachód od Belfastu (7 marca 2009), w którym zginęło 2 żołnierzy, a 4 cywilów zostało rannych (w tym jeden Polak). RIRA dopuściła się także zabójstwa 48-letniego policjanta Stephena Carrolla w mieście Craigavon w Irlandii Północnej. Zabójcą był 18-letni członek organizacji.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Michał Kozłowski, Terroryzm na Wyspach Brytyjskich [1].