Regulus (święty)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Regulus (Szkocki)

Άγιος Ρήγουλος (Ajos Regulos)
święty mnich
ilustracja
Miejsce urodzenia Grecja
Data i miejsce śmierci IV wiek
St Andrews, (Szkocja)
Czczony przez Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Wspomnienie 17 października
Szczególne miejsca kultu St Andrews, Aberdeen
(do 1559 r.)
Kościół św. Regulusa w St Andrews (stan obecny)

Święty Regulus Szkocki[1], gr. Άγιος Ρήγουλος (Ajos Regulos), ang. Saint Rule, irl. Riagal Naofa (ur. ?, zm. w IV wieku w St Andrews, Szkocja) – igumen lub biskup grecki, który miał w 345 r. przywieźć relikwie św. Andrzeja do Szkocji. Św. Regulus jest czczony w katolicyzmie i prawosławiu.

Legenda[edytuj | edytuj kod]

Według tradycji w IV wieku relikwie świętego Andrzeja znajdowały się w Patras, pod opieką mnicha Regulosa. Legenda mówi, że Regulos miał widzenie, w którym anioł poradził mu, aby ukryć część szczątków apostoła. Wkrótce potem cesarz Konstantyn pozostałe relikwie przeniósł do Konstantynopola. W drugim widzeniu anioł polecił Regulosowi przewieźć ukrytą część relikwii „aż na krańce ziemi”. Ponadto powiedział mnichowi, że tam, gdzie rozbije się wiozący go statek, ma zbudować kościół i umieścić w nim szczątki apostoła[2][3].

Regulos wsiadł na statek i popłynął na zachód, w kierunku krańców znanego świata. Wiozący go statek rozbił się na szkockim wybrzeżu (obecne Fife), w pobliżu miejscowości Cill Rìmhinn (Kilrymont), której piktyjski władca Oengus przyjął mnicha życzliwie i umożliwił mu zbudowanie kościoła, w którym umieszczono relikwie. Miejscowość zmieniła nazwę na St Andrews i stała się religijną stolicą Szkocji, której wspaniała katedra przyciągała rzesze pielgrzymów z całej Europy. Św. Andrzej dzięki Regulusowi stał się patronem Szkocji. Kres temu położyła reformacja w 1559 r., katedra obróciła się w gruzy, ale stary kościół (zwany St Rule Church lub St Rule Tower), którego podwaliny miał zbudować św. Regulus, zachował się do dzisiaj. Legenda o czynach św. Regulusa miała wielkie znaczenie w późnym średniowieczu, gdyż legitymizowała państwowość i niezależność szkocką pod patronatem św. Andrzeja (krzyż św. Andrzeja stał się motywem flagi Szkocji)[2].

Św. Regulus Szkocki jest niekiedy mylony ze św. Regulusem, męczennikiem z Populonii (VII lub VIII wiek, upamiętniony 1 września) lub ze św. Regulusem (Rieulem), biskupem Senlis (IV wiek, upamiętniony 30 marca)[4][5].

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

Martyrologium Rzymskie poświęca Regulusowi wspomnienie liturgiczne w dniu 17 października[4][5].

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Miejscami, gdzie do czasów reformacji czczono św. Regulusa były miasta St Andrews i Aberdeen w Szkocji[2]. Na Uniwersytecie w St Andrews znajduje się akademik nazwany imieniem tego świętego St Regulus Hall[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Регул Шотландский (ros.). dic.academic.ru. [dostęp 2017-01-16].
  2. a b c Saint Andrew seals Scotland's independence (ang.). The National Archives of Scotland, 2011. [dostęp 2017-01-15].
  3. St. Regulus or St. Rule (ang.). [dostęp 2017-01-16].
  4. a b c Saint Regulus (ang.). Catholic Online. [dostęp 2017-01-16].
  5. a b Regulus. DEON.pl. [dostęp 2017-01-15].