Rejon andrieapolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rejon andrieapolski
Андреапольский район
Rejon
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Rosja

Obwód

twerski

Siedziba

Andrieapol

Powierzchnia

3 051 km²

Populacja 
• liczba ludności


17 500

• gęstość

5,7 os./km²

Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Rejon andrieapolski”
56°39′N 32°16′E/56,650000 32,266667
Portal Rosja
położenie rejonu w obrębie obwodu twerskiego

Rejon andrieapolski, ros. Андреапольский район – rejon w zachodniej Rosji, w obwodzie twerskim.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Rejon, tak jak cały obwód twerski leży we wschodniej Europie, na terenie Niziny Wschodnioeuropejskiej.

Rejon andrieapolski leży w zachodniejczęści obwodu twerskiego.

Powierzchnia[edytuj | edytuj kod]

Rejon ma powierzchnię 3051 km²

Teren ten stanowi niewysoka wyżyna Wałdaj, stanowiąca część Niziny Wschodnioeuropejskiej. Powierzchnię rejonu stanowią głównie lasy (ok. 70%), złożone przede wszystkim z drzew liściastych z domieszką gatunków iglastych, a także grunty orne.

Na terenie rejonu, na zajmujących sporą część powierzchni obszarach podmokłych występują także skupiska roślinności bagiennej. W rejonie znajduje się pewna liczba jezior, głównie pochodzenia polodowcowego. Na terenie rejonu występują także torfowiska.

Przez obszar rejonu przepływają liczne większe i mniejsze rzeki i strumienie, spośród których największymi są Dwina i Wołkota.

Część rejonu zajmuje Centralno-Leśny Rezerwat Biosfery[1].

Ludność[edytuj | edytuj kod]

W rejonie zamieszkuje ok. 17,5 tys. osób. Liczba ta w ostatnich latach spada w wyniku niskiego przyrostu naturalnego i emigracji zarobkowej do innych regionów Rosji, najczęściej dużych miast, zwłaszcza Moskwy. Ponieważ wyjeżdżają głównie ludzie młodzi, średnia wieku mieszkańców rejonu jest dość wysoka. Ludność miejska stanowi ok. 52% mieszkańców rejonu. Niemal całą populację rejonu stanowią Rosjanie. Większość ludności wyznaje prawosławie, istnieje także spora liczba niewierzących, pozostała po okresie przymusowej ateizacji za czasów Związku Radzieckiego. Gęstość zaludnienia w rejonie wynosi 5,7 os./km²

Stolica i ośrodki osadnicze[edytuj | edytuj kod]

Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Andrieapol, liczące 9108 mieszkańców (1 stycznia 2005). Jest ono jedynym ośrodkiem miejskim na terenie rejonu.

Poza nim na obszarze tej jednostki podziału administracyjnego znajduje się 249 punktów osadniczych - większych i mniejszych wsi, liczących od kilku do kilkuset mieszkańców.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka rejonu, po rozpadzie ZSRR pogrążona jest w kryzysie. Podstawowymi źródłami utrzymania dla mieszkańców rejonu jest praca w rolnictwie, przemyśle i usługach.

Głównym centrum gospodarczym i ośrodkiem przemysłowym na terenie rejonu jest jego stolica – miasto Andrieapol. Znajdują się tam zakłady przemysłu budowlanego i drzewnego, a także fabryka porcelany oraz przedsiębiorstwo zajmujące się eksploatacją i przetwórstwem wapienia.

Także w innych większych ośrodkach osadniczych na terenie rejonu znajduje się drobny przemysł spożywczy, który stanowią niewielkie zakłady, zatrudniające po kilka - kilkanaście osób (jak piekarnie czy masarnie), produkujące głównie na rynek lokalny, a także niewielki przemysł włókienniczy (jak szwalnie) i budowlany.

Duże znaczenie w gospodarce rejonu odgrywa rolnictwo, któremu sprzyjają dość korzystne warunki klimatyczne i glebowe. Najczęściej uprawiane są rośliny pastewne, a także zboża, głównie pszenica i żyto, w mniejszym stopniu owies, a poza tym len, ziemniaki oraz warzywa, a także, na niewielką skalę - owoce. Hodowla obejmuje głównie bydło a także trzodę chlewną i drób.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W skład rejon wchodzi 8 mniejszych jednostek podziału terytorialnego – osiedli (ros. поселение), spośród których 7 stanowią osiedla wiejskie, obejmujące kilkanaście – kilkadziesiąt wsi, zaś 1 to osiedle o charakterze miejskim, obejmujące ośrodek administracyjny rejonu - Andrieapol.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

W rejonie panuje klimat umiarkowany ciepły, o charakterze kontynentalnym. Zima jest dość chłodna (średnia temperatura stycznia od -9 do –7°C), lecz niezbyt długa, zaś lato długie i ciepłe (średnia temperatura lipca 17-18°C).

W rejonie notuje się dość wysoki poziom opadów (ok. 650 mm), głównie w postaci deszczu, którego największe nasilenie przypada na przełom lipca i sierpnia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]