Renald (książę Jülich i Geldrii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Renald
ilustracja
{{{dewiza}}}
książę Geldrii (jako Renald IV)
Okres od 1402
do 1423
Poprzednik Wilhelm
Następca Arnold
książę Jülich
Okres od 1402
do 1423
Poprzednik Wilhelm III
Następca Adolf
Dane biograficzne
Data urodzenia ok. 1365
Data śmierci czerwiec 1423
Miejsce spoczynku kościół kartuzów w Arnhem
Ojciec Wilhelm II
Matka Maria z Geldrii
Żona Maria z Harcourt
od 1405

{{Władca infobox}} Brakujące pola: dewiza. Renald (ur. ok. 1365 r., zm. w czerwcu 1423 r.) – książę Geldrii i hrabia Zutphen (jako Renald IV) oraz książę Jülich od 1402 r.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Renald był młodszym synem księcia Jülich Wilhelma II oraz Marii, córki księcia Geldrii Renalda II. W 1402 r. odziedziczył księstwa Jülich i Geldrii po swym zmarłym bezpotomnie bracie Wilhelmie.

Próbował przeciwdziałać zwiększaniu wpływów burgundzkich w Niderlandach, w związku z czym sprzymierzył się z Wittelsbachami z hrabstwa Holandii oraz książętami Orleanu. Poparł także króla Niemiec Ruprechta Wittelsbacha i umożliwił mu koronację w Akwizgranie. Jednak w 1407 r. w sporze o następstwo w Holandii poparł swego siostrzeńca Jana z Arkel przeciwko Wittelsbachom, za co otrzymał od niego miasto Gorinchem (oddał je później z powrotem hrabiom Holandii). Spierał się także z książętami Kleve, którym musiał odstąpić miasto Emmerich, oraz z biskupami Utrechtu. Aby pokryć rosnące zadłużenie poszerzał przywileje stanów w swych księstwach.

W 1405 r. poślubił Marię z Harcourt, córkę Jana, hrabiego Aumale i zarazem kuzynkę króla Francji Karola VI. Ponieważ jednak nie pozostawił ślubnego potomka, po jego śmierci Geldria przypadła Arnoldowi z Egmond, prawnukowi Marii, siostry Renalda II, a Jülich Adolfowi, synowi kuzyna Renalda – księcia Bergu Wilhelma I. Został pochowany w kościele kartuzów w Arnhem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]