Przejdź do zawartości

Reskuporis II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Reskuporis II
ilustracja
król Bosporu
Okres

od 211
do 227

Dane biograficzne
Dynastia

Asandrydów

Data śmierci

227

Ojciec

Sauromates II

Dzieci

Kotys III,
Sauromates III (?)

Reskuporis II, właśc. Tyberiusz Juliusz Reskuporis II Filokajsar Filoromajos Eusebes (gr.: Τιβέριος Ἰούλιος Ῥησκούπορις Φιλόκαισαρ Φιλορώμαίος Eυσεbής, Tibérios Ioúlios Rēskoúporis Filókaisar Filorṓmaíos Eusebḗs) (zm. 227) – król Bosporu z dynastii Asandrydów od 211 do swej śmierci. Syn króla Bosporu Tyberiusza Juliusza Sauromatesa II Filokajsara Filoromajosa Eusebesa i nieznanej z imienia królowej.

Reskuporis II był prawdopodobnie jedynym synem Tyberiusza Juliusza Sauromatesa II. Otrzymał imię na cześć Tyberiusza Juliusza Reskuporisa I, dalekiego przodka ojcowskiego i poprzedniego króla Bosporu. Przez tego przodka Reskuporis II był potomkiem wodzów macedońskich Antygona I Jednookiego, Antypatra oraz Seleukosa I Nikatora. Ci trzej służyli królowi Aleksandrowi III Wielkiemu. Wcześniejszy przodek, król Pontu Mitrydates II poślubił księżniczkę Laodikę, siostrę króla państwa Seleucydów Seleukosa II Kallinikosa i ciotkę króla Antiocha III Wielkiego. Reskuporis miał także przodków z innych dynastii i rodów: trackiej dynastii sapejskiej, rzymskiego rodu Antoniuszów. Poprzez triumwira rzymskiego Marka Antoniusza, był spokrewniony z różnymi członkami rzymskiej dynastii julijsko-klaudyjskiej, rządzącej Imperium Romanum.

Kiedy ojciec Sauromates II zmarł w 211 r., Reskuporis II wstąpił po nim na tron bosporański. Panował królestwem aż do swej śmierci w 227 r. Tytuł królewski na jego zachowanych monetach w języku greckim brzmi ΒΑCΙΛΕѠC ΡΗCΚΟΥΠΟΡΙΔΟC („[Moneta] króla Reskuporisa”).

Niektórzy uczeni uważają, że Reskuporis II rządził razem z synem Tyberiuszem Juliuszem Reskuporisem III w tych samych latach. Z dużym prawdopodobieństwem mamy tu do czynienia z rozbiciem jednej osoby na dwie. Ten błąd powstał w wyniku różnicy zachowanych monet. Reskuporis był współczesny panowaniu cesarzy rzymskich Karakalli, Makrinusa, Heliogabala i Aleksandra Sewera.

W 221 r. w mieście portowym zlokalizowanym nad Morzem Czarnym zwanym Amastris (ob. Amasra) została ufundowana honorowa inskrypcja dedykowana Reskuporisowi II. Napis opisuje króla, jako:

„Król Bosporu i otaczających ethne [ludów], Filoromajos [Przyjaciel Rzymian], i Filhellen [Przyjaciel Greków]”.

Poza tą informacją mało wiemy na temat życia i panowania króla. Reskuporis II z nieznaną z imienia żoną i królową miał zapewne dwóch synów, przyszłych królów Bosporu: dowodnego Tyberiusza Juliusza Kotysa III i prawdopodobnego Tyberiusza Juliusza Sauromatesa III.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]