Przejdź do zawartości

Eupator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eupator
ilustracja
król Bosporu
Okres

od 154
do 174

Dane biograficzne
Dynastia

Asandrydów

Data śmierci

174

Ojciec

Remetalkes

Tamga Tyberiusza Juliusza Eupatora

Eupator, właśc. Tyberiusz Juliusz Eupator Filokajsar Filoromajos Eusebes (gr.: Τιβέριος Ἰούλιος Ευπάτωρ Φιλόκαισαρ Φιλορώμαιος Eυσεβής, Tibérios Ioúlios Eupátōr Filókaisar Filorṓmaios Eusebḗs) (zm. 174) – król Bosporu z dynastii Asandrydów od 154 do swej śmierci. Syn i spadkobierca króla Bosporu Tyberiusza Juliusza Remetalkesa Filokajsara Filoromajosa Eusebesa i nieznanej z imienia królowej.

Jest taka możliwość, że jego pełne imię mogło brzmieć Mitrydates Eupator, bowiem otrzymał imię Eupator na cześć dalekiego przodka króla Pontu i Bosporu Mitrydatesa VI Eupatora. Eupator znaczy w języku greckim „[Zrodzony] ze Szlachetnego Ojca”. Był on także honorowym epitetem króla państwa Seleucydów Antiocha V Eupatora oraz ptolemejskiego księcia Ptolemeusza Eupatora, syna króla Ptolemeusza VI i Kleopatry II. Sytuacja używania przydomka, jako imienia nie jest wyjątkowa. Przykładem może być Tarkondimotos II Filopator (zm. 17 n.e.), król Amanus (Hierapolis, Kastabala) w Cylicji Pedias, który występował oficjalnie, jako Filopator.

Eupator przez swego ojca miał perskich, greckich, rzymskich i trackich i zapewne sarmackich przodków. Był bowiem potomkiem różnych dynastii i rodów: pontyjskich Mitrydatydów, syryjskich Seleucydów, macedońskich Antypatrydów, macedońskich Antygonidów, trackiej dynastii sapejskiej, Antoniuszów rzymskich. Poprzez triumwira rzymskiego Marka Antoniusza, był spokrewniony z różnymi członkami rzymskiej dynastii julijsko-klaudyjskiej, pierwszej dynastii rządzącej cesarstwem rzymskim.

Kiedy ojciec Remetalkes zmarł w 154 r., Eupator wstąpił po nim na tron bosporański. Na bitych monetach jego królewski tytuł brzmi ΒΑCΙΛΕѠC ΕΥΠΑΤΟΡΟC („[Moneta] króla Eupatora”). Był współczesny panowaniu cesarzy rzymskich Antoninusa Piusa, Marka Aureliusza i Lucjusza Werusa.

Eupator jest wspomniany w pismach Lukiana (Aleksander 57). Lukian był świadkiem wysłania posłów przez Eupatora, by wyjechali do Bitynii celem zapłaty dorocznej daniny królestwa na rzecz Rzymu. Oprócz tego, niewiele jest znanych faktów z jego życia i panowania. Nie wiadomo czy Eupator miał żonę i potomstwo. W 174 r. zmarł, zostawiając tron młodszemu bratu Tyberiuszowi Juliuszowi Sauromatesowi II.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]