Przejdź do zawartości

Reskuporis III (król Bosporu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Reskuporis III
ilustracja
król Bosporu
(z Inintimajosem)
Okres

od 234
do 235

Dane biograficzne
Dynastia

Asandrydów

Data śmierci

235

Ojciec

Sauromates III (?)

Reskuporis III, właśc. Tyberiusz Juliusz Reskuporis III (gr.: Τιβέριος Ἰούλιος Ῥησκούπορις, Tibérios Ioúlios Rēskoúporis) (zm. 235) – król Bosporu z dynastii Asandrydów od 234 do swej śmierci. Prawdopodobnie syn króla Bosporu Tyberiusza Juliusza Sauromatesa III Filokajsara Filoromajosa Eusebesa i nieznanej z imienia królowej.

Reskuporis III był prawdopodobnie najstarszym synem Sauromatesa III. Otrzymał imię prawdopodobnie na cześć dziadka ojczystego Reskuporisa II. Miał zapewne młodszego brata Tyberiusza Juliusza Inintimajosa Filokajsara Filoromajosa Eusebesa z którym rządził razem królestwem bosporańskim po śmierci Tyberiusza Juliusza Kotysa III Filokajsara Filoromajosa Eusebesa, prawdopodobnie swego stryja.

Reskuporis III przez swego ojca miał perskich, greckich, rzymskich, trackich i zapewne sarmackich przodków. Był bowiem potomkiem Seleucydów z Syrii, Antypatrydów z Macedonii, Antygonidów z Macedonii, Mitrydatydów z Pontu, rzymskiego konsula Gajusza Antoniusza Hybrydy, rzymskiego triumwira Marka Antoniusza, króla Pontu i Bosporu Marka Antoniusza Polemona I Eusebesa Sotera, królowej Pontu Pytodoris Filometor i króla Tracji Gajusza Juliusza Kotysa VIII z dynastii sapejskiej. Przez triumwira Marka Antoniusza, Reskuporis III był spokrewniony z różnymi członkami rzymskiej dynastii julijsko-klaudyjskiej, pierwszej dynastii rządzącej Imperium Romanum.

Kiedy ojciec Sauromates II zmarł w 211 r., Reskuporis II wstąpił po nim na tron bosporański. Panował królestwem aż do swej śmierci w 227 r. Tytuł królewski na jego zachowanych monetach brzmi ΒΑCΙΛΕѠC ΡΗCΚΟΥΠΟΡΙΔΟC („[Moneta króla Reskuporisa”). Rhescuporis III był współczesny panowaniu cesarza rzymskiego Aleksandra Sewera. Bardzo mało jest znanych faktów z życia i panowania króla. W 235 r. Reskuporis III zmarł, zapewne bezżennie i bezpotomnie. Jego prawdopodobnie młodszy brat Inintimajos zaczął od tej pory rządzić samodzielnie.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]