Rezydent (lekarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lekarz rezydentlekarz w Polsce posiadający pełne prawo wykonywania zawodu (tzn. który ukończył 6- letnie studia na kierunku lekarskim, zdał egzamin końcowy LEK i odbył 13 -miesięczny staż podyplomowy), wykonujący pracę w określonej dziedzinie medycyny na podstawie umowy o pracę, zawartej z jednostką prowadzącą specjalizację na okres specjalizacji, finansowaną ze środków przeznaczonych na ten cel przez Ministerstwo Zdrowia oraz Fundusz Pracy. Definicję i zakres obowiązków rezydenta określają przepisy ustawy[1] oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia[2].

Status rezydenta uzyskują lekarze zakwalifikowani do odbywania specjalizacji w tym trybie po postępowaniu kwalifikacyjnym, gdzie decydującą rolę odgrywa wynik z Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Alternatywną metodą uzyskiwania tytułu specjalisty stanowi umowa cywilnoprawna z jednostką szkoleniową, finansowana z jej własnych środków, o wysokości nieregulowanej ustawą (np. w ramach wolontariatu). Przeważnie rozpoczynająca rezydenturę osoba ukończyła 26. rok życia. Średni wiek ukończenia rezydentury w Polsce to 37 lat.

Zakres obowiązków[edytuj]

Lekarz odbywa szkolenie specjalizacyjne pod kierunkiem kierownika specjalizacji, który odpowiada za jego przebieg i ocenę. Jednocześnie wykonuje pełny zakres obowiązków właściwych dla lekarza specjalisty w danej dziedzinie, jak i ma możliwość wolnego wykonywania zawodu lekarza poza miejscem szkolenia specjalizacyjnego.

Specjalizacje[edytuj]

Czas trwania pojedynczego szkolenia specjalizacyjnego (po okresie studiów i stażu podyplomowego) wynosi 4–10 lat. Uzyskanie tytułu specjalisty wymaga dodatkowo zdania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego bądź równoważnego egzaminu zagranicznego uznawanego w Polsce[3].

Przypisy

  1. Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz.U. 1997 nr 28 poz. 152).
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz.U. 2013 poz. 26).
  3. Specjalizacje lekarskie w Polsce. Stan obecny, perspektywy rozwoju w latach 2010-2015. Ministerstwo Zdrowia RP, 2011-06-21. [dostęp 2016-02-13].