Rhianna Pratchett

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rhianna Pratchett
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 30 grudnia 1976
Rowberrow
Narodowość brytyjska
Język angielski
Dziedzina sztuki fantasy, gry komputerowe
Strona internetowa

Rhianna Pratchett (ur. 30 grudnia 1976 roku w Rowberrow w Anglii) – niezależna scenarzystka gier komputerowych, powieściopisarka, była dziennikarka. Jest członkinią Writers’ Guild of Great Britain[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest córką Terry’ego Pratchetta – znanego pisarza fantasy, autora serii książek Świat Dysku.

Po ukończeniu szkoły dziennikarskiej pracowała dla magazynu Minx, który opisała jako „modny” magazyn dla młodych kobiet, dodając, że „to wstyd, że większość obecnych magazynów dla kobiet nie jest taka, jak ten”[2].

Specjalizuje się ona w rozwijaniu historii, humoru i charakteryzacji gier komputerowych[3]. Pisze regularnie do gazety „The Guardian”, ponadto pisała do obecnie nieistniejącego magazynu o grach „PC Zone”.

W sierpniu 2006 roku magazyn „Edge” umieścił ją w gronie „100 najbardziej wpływowych kobiet w przemyśle gier”[1].

Projekty[edytuj | edytuj kod]

Pozostałe prace[edytuj | edytuj kod]

Rhianna napisała opowiadanie fantasy pod tytułem Dziecię Chaosu rozprowadzane wraz z grą komputerową Beyond Divinity. Jest autorka scenariuszy i fabuł do wielu gier, jak Heavenly Sword[4] czy Overlord[2]. Była dwukrotnie nominowana do nagrody Writers’ Guild of Great Britain’s w 2008 roku za najlepszy scenariusz do gry Heavenly Sword (wraz z Tameem Antoniadesem i Andym Serkisem) oraz Overlord. Jest również autorką komiksu opartego na grze Mirror’s Edge.

6 września 2010 roku ogłoszono, że podpisała ona kontrakt na scenariusz do filmu producenta Paula Athertona. Film o roboczej nazwie Vigilia ma się ukazać w 2013 roku[5].

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

Rhianna Pratchett będzie współautorką scenariusza do serialu The Watch[6], osadzonego w uniwersum Świata Dysku i opartego na postaciach z powieści Terry’ego Pratchetta o Straży Miejskiej[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]