Richard Thompson (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Richard Thompson
Ilustracja
Richard Thompson, 2007
Data i miejsce urodzenia

3 kwietnia 1949
Wielka Brytania

Instrumenty

gitara elektryczna, gitara akustyczna, mandolina, instrumenty klawiszowe

Gatunki

rock

Zawód

muzyk, gitarzysta, autor piosenek

Aktywność

lata 60. - nadal

Strona internetowa

Richard John Thompson (ur. 3 kwietnia 1949 w Notting Hill Gate w Londynie) – brytyjski gitarzysta i autor piosenek.

Po raz pierwszy zaistniał na scenie muzycznej jako członek-założyciel brytyjskiego zespołu folkrockowego Fairport Convention. W wieku 19 lat skomponował największy przebój zespołu, Meet on the Ledge, umieszczony na albumie What We Did on Our Holidays (1968).

Karierę solową rozpoczął w rok po opuszczeniu zespołu, w 1971. Jego pierwszy album nosił nazwę Henry the Human Fly (1972). Następne albumy nagrywał wraz z żoną Lindą, jako duet Richard and Linda Thompson. Pierwszy (I Want to See the Bright Lights Tonight, 1974) oraz ostatni (Shoot Out the Lights, 1982) z sześciu ich wspólnych albumów uznawane są za najlepsze.

Po rozwodzie z żoną (w roku 1982) Richard powrócił do kariery solowej. Jego albumy są entuzjastycznie przyjmowane przez krytykę, jest również uznawany za jednego z bardziej utalentowanych gitarzystów rockowych (magazyn Rolling Stone umieścił go na 19. miejscu w rankingu 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów sporządzonym w 2003 roku[1]), choć jego nagrania osiągają raczej średni sukces komercyjny. Albumem, który zdobył najszerszą publiczność jest You? Me? Us? (1996).

Ostatnio Richard współpracuje z byłym basistą folkrockowej formacji PentangleDannym Thompsonem (nie są spokrewnieni), zagrał również na płycie swojej byłej żony, Lindy, Fashionably Late (2003)[2].

Jest wegetarianinem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]