Rifat Teqja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rifat Teqja
Data i miejsce urodzenia 2 września 1928
Peqin
Data i miejsce śmierci 4 sierpnia 2013
Tirana
Gatunki muzyka poważna
Zawód dyrygent
Aktywność od 1955

Rifat Teqja (ur. 2 września 1928 w Peqinie, zm. 4 sierpnia 2013 w Tiranie[1]) – albański muzyk i dyrygent.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły w rodzinnej miejscowości kształcił się w liceum artystycznym „Jordan Misja” w Tiranie, które ukończył w 1951 r. W tym okresie kierował szkolnym zespołem muzycznym, z którym występował publicznie. Po ukończeniu szkoły podjął pracę w zakładach petrochemicznych w Kuçovej. Tam też założył zespół muzyczny i prowadził lekcje muzyki dla dzieci w miejscowej szkole. W 1952 r. rozpoczął studia w moskiewskim konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego. Początkowo studiował teorię muzyki, ale rok później przeniósł się do klasy dyrygentury symfoniczno-operowej. W 1955 po raz pierwszy wystąpił publicznie jako dyrygent, prowadząc orkiestrę symfoniczną z Jałty. W 1957 występował z orkiestrą symfoniczną z Mińska, wykonującą V symfonię Fryderyka Chopina[2].

Dyplom uzyskał w roku 1958, w tym samym roku wrócił do Albanii, gdzie został dyrygentem Teatru Opery i Baletu[2]. Jego dyrygenckim debiutem na tej scenie była premiera opery Rycerskość wieśniacza Pietro Mascagniego. Był inicjatorem i współtwórcą serii koncertów symfonicznych, prezentowanych przez Radio Tirana, które przybliżały albańskim słuchaczom dzieła Mozarta, Beethovena i Bacha.

Od chwili powstania konserwatorium w Tiranie w 1962 Teqja rozpoczął pracę pedagogiczną, kierując katedrą dyrygentury. Od 1966 funkcję tę pełnił w nowo powstałej Akademii Sztuk. Był także etatowym dyrygentem albańskich festiwali piosenki. W kilku albańskich filmach fabularnych dyrygował orkiestrą, która wykonywała podkład muzyczny.

W 1979 został uhonorowany tytułem Artysty Ludu (alb. Artist i Popullit). W 1995 otrzymał tytuł profesora.

W życiu prywatnym był żonaty, miał dwoje dzieci. Zmarł w swoim domu w Tiranie, pochowany na cmentarzu Sharrë[1].

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b I jepet lamtumira maestros Rifat Teqja (alb.). arkivalajmeve.com. [dostęp 2019-07-21].
  2. a b Rifat Teqja., Udhërrëfyesi i formimit të shkollës shqiptare të dirigjimit (alb.). arkivalajmeve.com. [dostęp 2017-02-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Abaz Hoxha: Enciklopedia e kinematografise shqiptare. Autore & vepra. Tirana: Toena, 2002. ISBN 99927-1-555-3. (alb.)
  • Sokol Shupo: Enciklopedia e muzikës shqiptare, vol.1. Tiran: Asmus, 2008. (alb.)
  • Nekrolog artysty