Rita Borsellino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rita Borsellino
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 czerwca 1945
Palermo
Zawód działaczka społeczna, polityk
Partia Partia Demokratyczna

Rita Borsellino (ur. 2 czerwca 1945 w Palermo) – włoska i sycylijska polityk, działaczka antymafijna, siostra sędziego Paola Borsellino, zabitego w zamachu bombowym[1], posłanka do Parlamentu Europejskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia farmaceutka, studia wyższe ukończyła w 1967. W 1998 stanęła na czele stowarzyszenia Associazione Piera Cutino – guarire dalla talassemia, zajmującego się prowadzeniem badań medycznych nad talasemią.

W działalność publiczną zaangażowała się po śmierci swojego brata w 1992. Wkrótce stała się jednym z głównych aktywistów podejmujących działania na rzecz ograniczenia wpływów mafii na Sycylii. W 1995 założyła organizację Libera, prowadzącą działalność edukacyjną wśród młodych mieszkańców regionu. W 2006 wystartowała jako kandydatka centrolewicowej koalicji L'Unione na urząd przewodniczącego regionu Sycylia. Została jednak pokonana przez urzędującego prezydenta, Salvatore Cuffaro.

W 2008 kandydowała bez powodzenia do Senatu z ramienia organizowanej przez komunistów listy Lewica-Tęcza. W 2009 została liderką jednej z regionalnych list Partii Demokratycznej do Parlamentu Europejskiego, uzyskując w wyborach mandat europosła.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]