Robert Innes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Thorburn Ayton Innes (1861–1933)

Robert Thorburn Ayton Innes (ur. 10 listopada 1861 w Edynburgu, zm. 13 marca 1933 w Kingston upon Thames) – południowoafrykański astronom pochodzenia szkockiego, odkrywca gwiazdy Proxima Centauri.

Uczęszczał do szkoły w Dublinie. W 1879 roku, w wieku 17 lat został przyjęty do Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego. Po przeniesieniu się do Sydney nadal prowadził amatorskie obserwacje astronomiczne, dotyczące przede wszystkim gwiazd podwójnych. Wyniki pierwszych badań zostały opublikowane w materiałach Towarzystwa. Obserwacje nie spełniały jego oczekiwań, więc skontaktował się z Davidem Gillem z Cape Observatory[a], prosząc go o posadę asystenta. Gill nie dysponował takim etatem, lecz zaproponował mu funkcję sekretarza, bibliotekarza i księgowego, co Innes przyjął z zadowoleniem i przeniósł się do Republiki Południowej Afryki w 1896 roku.

W 1902 roku, po zakończeniu wojen burskich, kiedy podjęto decyzję o założeniu obserwatorium astronomicznego w Johannesburgu, David Gill zarekomendował Innesa na dyrektora tej placówki. Innes zajął się organizacją i przystosowaniem dotychczasowego obserwatorium meteorologicznego (Transvaal Meteorological Observatory) do obserwacji astronomicznych. Obserwatorium (potem nazwane Union Observatory) rozpoczęło działalność w 1903 roku. Innes kierował nim do przejścia na emeryturę w 1927 roku, wtedy zastąpił go jego asystent i współpracownik Harry Edwin Wood.

Innes prowadził rozległe badania i obserwacje, dotyczące m.in. galileuszowych księżyców Jowisza, perturbacji orbity ziemskiej wskutek oddziaływania Marsa i Wenus oraz metod obliczania orbit komet i małych planet. W 1915 roku, prowadząc obserwacje gwiazdozbioru Centaura, odkrył gwiazdę, nazwaną potem Proxima Centauri.

W 1922 roku Uniwersytet w Lejdzie przyznał mu tytuł doktora honoris causa.

Jego imieniem nazwano:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Tekst C.D. Laneya, napisany w 1995 roku z okazji 175. rocznicy powstania obserwatorium, oraz inne informacje o jego przekształceniach, są dostępne na stronie internetowej South African Astronomical Observatory.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]