Robert Townson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Townson

Robert Townson (ur. 1762 w hrabstwie Surrey w Wielkiej Brytanii, zm. 27 czerwca 1827, pochowany w Parramatta) – angielski uczony, lekarz i podróżnik, jeden z pierwszych badaczy Tatr.

Zajmował się botaniką, geologią i mineralogią, podróżował po Francji i Austrii. Od 1791 roku był członkiem szkockiego Royal Society w Edynburgu, opublikował kilka książek na temat przyrodoznawstwa. W 1807 wyjechał na stałe do Australii.

Robert Townson pojawił się w Tatrach w 1793, dokonał pierwszych znanych wejść na Jagnięcy Szczyt i Łomnicę, odwiedził też Krywań, Bielskie Jatki i Kołowy Przechód. Prowadził obserwacje naukowe w kilku tatrzańskich dolinach, m.in. Kieżmarskiej, Raczkowej i Kościeliskiej. Interesował się lokalną florą i fauną, jako pierwszy dokonywał pomiarów wysokości metodą barometryczną. Plonem podróży była książka Travels in Hungary, with a short account of Vienna in the year 1793 wydana w Londynie w 1797, a także w języku francuskim (Voyage en Hongrie, Paryż, 1798/9) i holenderskim (Reise in Hongarijen, Haga, 1800/1801). Jest to najstarsze naukowe opracowanie poświęcone Tatrom, ozdobione zostało szesnastoma miedziorytami i kolorową mapą geologiczną[1].

Jego imieniem nazwano Grań Townsona – południowo-zachodnią grań Jagnięcego Szczytu, którą podróżnik wszedł na wierzchołek[2].

Inne publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Observationes Physiologicae de Amphibiis, Göttingen 1794
  • Philosophy of Mineralogy, 1798
  • Tracts and Observations in Natural History and Physiology, 1799

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. An Early Wernerian in Hungary: The Englishman Robert Townson and his “Petrographic” Map of 1797, Kazmer Miklos (węg.)(ang.)
  2. Grzegorz Barczyk, Ryszard Jakubowski (red.), Adam Piechowski, Grażyna Żurawska: Bedeker tatrzański. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 78. ISBN 83-01-13184-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]