Sherwood (las)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tablica przy centrum informacyjnym
Major Oak
Brzozy w lesie Sherwood

Sherwoodlas otaczający wioskę Edwinstowe w hrabstwie Nottinghamshire w Anglii. Ten znany na całym świecie teren rekreacyjny o powierzchni 423 hektarów, jest pozostałością dawnej, znacznie większej puszczy, związanej z legendą Robin Hooda. Według legendy, Robin Hood podróżował po tym obszarze w latach 1191–1234. Były to wówczas królewskie lasy, obejmujące kilka sąsiednich hrabstw, w których urządzano polowania. Jako teren rekreacyjny, las został udostępniony publicznie w 1969 przez Radę Hrabstwa Nottinghamshire a od 2002 jest rezerwatem przyrody. W 2007 do utworzonego wcześniej rezerwatu włączono obszar Budby South Forest, największego w hrabstwie wrzosowiska.

Sherwood jako popularna atrakcja turystyczna przyciąga rocznie ponad pół miliona turystów z całego świata. Liczba odwiedzających znacznie wzrosła, gdy w październiku 2006 telewizja BBC rozpoczęła emisję nowego serialu o przygodach Robin Hooda.

Co roku, w lecie, przez tydzień odbywa się tutaj festiwal Robin Hooda, na którym przywoływane są różne średniowieczne zabawy i obyczaje.

Major Oak[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znanym miejscem w Sherwood jest legendarny dąb szypułkowy zwany Major Oak, będący według lokalnych przekazów główną kwaterą Robin Hooda. Ma on około 800 lat, a od XIX wieku jego masywne gałęzie są podtrzymywane przez system wsporników.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]