Robin Ramsay (aktor)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Robin Ramsay
Data i miejsce urodzenia 31 maja 1937
Melbourne

Robin Ramsay (ur. 31 maja 1937 roku w Melbourne, w stanie Wiktoria) – australijski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest wnukiem Williama Ramsaya, założyciela firmy pasty do butów Kiwi.

W 1957 roku ukończył londyńską Royal Academy of Dramatic Art w Bloomsbury. Pracował krótko dla BBC następnie powrócił do Australii. Wstąpił do Union Theatre Company w Melbourne. Po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę na festiwalu sztuk teatralnych w Adelaide w przedstawieniu Errola Johna Księżyc na tęczowej chuście (Moon on a Rainbow Shawl, 1960). W 1961 roku udał się do Stanów Zjednoczonych, dołączył do Theatre Company of Boston i podróżował po kraju z The National Repertory Theatre. Przez kolejne lata odtwarzał rolę Fagina w musicalu Karola Dickensa Oliver! na broadwayowskiej scenie (1964-65), teatrze na West End (1966) i japońskiej wersji (od sierpnia 1967 do maja 1968). W programie Ed Sullivan Show wraz z zespołem The Beatles śpiewał utwory z musicalu.

Po gościnnym udziale w jednym z odcinków australijskiego serialu Miłość i wojna (Love and War, 1967), stał się rozpoznawalny w roli Charliego Cousensa w operze mydlanej Bellbird (1967-68).

Powrócił na scenę rolą kontrowersyjnego kapłana Daniela Berrigana w przedstawieniu Trial of the Catonsville Nine w Sydney, zagrał Poncjusza Piłata w musicalu Jesus Christ Superstar. W 1972 roku występował w Sydney Opera House; Opera za trzy grosze (The Threepenny Opera) jako MacHeath u boku Pameli Stephenson (Polly Peachum). Spędził następne kilka lat w Sydney Theatre Company, Melbourne Theatre Company. Dwukrotnie odebrał nagrodę Melbourne Critics Circle dla najlepszego aktora. W Melbourne Arts Centre zagrał w sztuce Medea.

W 1977 roku z Rodneyem Fisherem opracował swój pierwszy solowe show na podstawie scenariusza Henry’ego Lawsona The Bastard From The Bush, odbył tournée z Riverside Studios w Londyne oraz wystąpił podczas festiwalu teatrów ulicznych z Belvoir Street Theatre w Sydney i Victorian Arts Centre. Spektakl przyniósł mu Australian Arts Award.

W latach 80. kontynuował sceniczną karierę z insceniacją Rabindranatha Tagore Zaproszenie (Borderland), z którym objechał ponad 60 krajów świata w celu wsparcia związku wyznaniowego Brahma Kumaris. Jego podróż była sponsorowana przez australijski rząd Departamentu Stosunków Kulturalnych, z British Council i rząd indyjski, jak również australijski Wysokie Komisje i ambasadę australijską za granicą.

Wraz z córką Tamasin wystąpił w miniserialu Powrót do Edenu (Return to Eden, 1986).

Ramsay następnie stworzył własną scenę Theatre Company Open Secret i nadal podróżował po Londynie i całej Indii z nowymi produkcjami autorstwa Vikrama Setha, był nominowany do Melbourne Critics Circle Award dla najlepszego aktora. W 1994 roku zagrał Wilfa Barlow, męża głównej bohaterki (Julie Christie) w miniserialu Śmiertelna decyzja (Dadah Is Death, 1988), wystąpił z Playbox Theatre na Tokyo International Theatre Festival.

Jest ojcem mistrzyni dresażu Robiny Ramsay.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]