Przejdź do zawartości

Rodolfo Castillo Morales

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rodolfo Castillo-Morales)

Rodolfo Castillo Morales (ur. 1941, zm. 2011) – argentyński terapeuta, twórca metody terapeutycznej Castillo Moralesa[1].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Młodość spędził w prowincji Entre Ríos, gdzie od najmłodszych lat stykał się z problemami miejscowych robotników, w tym Indian. Obserwował też ich życie, zachowania i obyczaje, w szczególności zwracając uwagę na specyficzne kontakty osobiste w ich rodzinach. Występował też jako mim, co było charakterystyczne dla jego zainteresowań metodyką komunikacji międzyludzkiej. Zajmował się też modelowaniem z gliny[1].

Ukończył studia medyczne w argentyńskiej Córdobie, a także przeszedł szkolenie w zakresie terapeutycznego wsparcia osób poddawanych rehabilitacji. Zdobywał też umiejętności praktyczne w ośrodkach rehabilitacyjnych. Wykształcenie terapeutyczne uzupełniał w Madrycie[1].

Studiował i stosował wiele metod terapeutycznych, a w szczególności zainteresowała go metoda Bobath, która stała się dlań inspiracją do tworzenia zrębów własnej metodyki terapeutycznej. Przeprowadził wiele rozmów osobistych z Bertą Bobath i jej mężem, twórcami metody Bobath. Po ukończeniu szkoleń otworzył (wraz z przyjaciółmi) niewielkie centrum rehabilitacji w Córdobie[1]. Podczas tworzenia swojego systemu wykorzystał obserwacje dokonane wśród Indian[2].

W 1977 po raz pierwszy przedstawił w Europie własne pomysły i metody oparte na masażu motorycznych obszarów ciała i twarzy dla dzieci z hipotonią mięśni. Spędził rok w Monachium, w tamtejszym Centrum Dziecięcym, gdzie doskonalił swoją metodę i pogłębiał wiedzę. Ośrodek w Córdobie, dzięki wsparciu kampanii Sonnenschein München, do roku 2006 był systematycznie powiększany[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Castillo-Morales Vereinigung e.V., Dr. Rodolfo Castillo Morales (1941- 2011)
  2. praca zbiorowa, Dlaczego warto propagować ustno-twarzową metodę regulacyjną według Castillo-Moralesa, w: Na Temat, nr 2/2013, s.9, ISSN 1507-2746

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]