Rodzima Wiara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rodzima Wiara
Ilustracja
Symbolika RW
Dewiza: Tysiące lat tradycji
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Rodzimowierstwo
 └ Rodzimowierstwo słowiańskie
Siedziba

Wrocław[1]

Zwierzchnik

Stanisław Potrzebowski[2]

Członkostwo

Europejski Kongres Religii Etnicznych
Konfederacja Rodzimowiercza

Strona internetowa

Rodzima Wiararodzimowierczy związek wyznaniowy, odwołujący się do etnicznych, przedchrześcijańskich wierzeń Słowian (wyznający rodzimowierstwo słowiańskie). W 2011 roku grupa wyznaniowa liczyła 180 osób i 7 starszych[3]. Rodzima Wiara jest członkiem Europejskiego Kongresu Religii Etnicznych oraz Konfederacji Rodzimowierczej[4].

Historia związku[edytuj | edytuj kod]

Związek został założony przez Stanisława Potrzebowskiego oraz Macieja Czarnowskiego – członka międzywojennej Zadrugi[5]. Pierwotnie zarejestrowany w 1996 pod nazwą Zrzeszenie Rodzimej Wiary[1], w 1999 roku nazwę związku zmieniono na Rodzima Wiara, a także zmieniono symbol na obecny[5].

Symbol RW do 1999 roku

4 marca 1996 roku Zrzeszenie Rodzimej Wiary zostało wpisane do rejestru MSWiA pod numerem 108[6]. Oficjalna działalność grupy rozpoczęła się 23 marca 1996 roku na I Wiecu Wyznawców zwołanym we Wrocławiu. Tam też omówiono zasady i cele Zrzeszenia Rodzimej Wiary, wybrano też władze naczelne – Naczelnikiem został Stanisław Potrzebowski (Staszko z Wrocławia). Jesienią 1996 roku zawiązano Oddział Wielkopolski z siedzibą w Poznaniu, zaś w 1997 powstały kolejno: Oddział Pomorski z siedzibą w Szczecinie i Oddział Małopolski z siedzibą w Krakowie[5].

W 2013 roku Rodzima Wiara współzorganizowała I Ogólnopolski Zjazd Rodzimowierczy[7]. W 2015 roku związek wszedł do grona założycieli Konfederacji Rodzimowierczej[8].

W marcu 2017 roku ZW Rodzima Wiara w wyniku propozycji wystosowanych w ramach Konfederacji Rodzimowierczej przez wspólnoty członkowskie wydał oświadczenie, w którym ogłoszono rozpoczęcie prac nad zmianą Wyznania Wiary tegoż związku, a także zagwarantowano wspólnotom przystępującym do związku zachowanie autonomiczności na określonych w owym oświadczeniu zasadach[9]. 22 marca 2017 – kilka dni po wydaniu oświadczenia – do ZW RW dołączyło Stowarzyszenie Kołomir, tworząc Obwód Ziemi Warmińsko-Mazurskiej Kołomir z siedzibą w Olsztynie[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]