Roman Drews

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Roman Drews
Data i miejsce urodzenia

6 sierpnia 1908
Chodzież

Data i miejsce śmierci

17 kwietnia 1977
Poznań

profesor nauk medycznych
Specjalność: chirurgia
Alma Mater

Uniwersytet Poznański

Doktorat

10 czerwca 1933

Profesura

1962

Doktor honoris causa
Akademia Medyczna w Poznaniu – 1974
Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Akademia Medyczna w Poznaniu

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Grób Romana Drewsa na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu (aleja zasłużonych)

Roman Drews (ur. 6 sierpnia 1908 w Chodzieży, zm. 17 kwietnia 1977) – prof. dr hab. med., jeden z najwybitniejszych chirurgów polskich XX wieku, kontynuator poznańskiej szkoły chirurgicznej prof. Antoniego Jurasza (juniora).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Roman Drews urodził się jako syn Konstantego 6 sierpnia 1908 w Chodzieży, gdzie w maju 1927 ukończył Państwowe Gimnazjum św. Barbary, zdając egzamin dojrzałości. W latach 1927–1933 odbył studia w Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego, na którym 10 czerwca 1933 otrzymał tytuł lekarza medycyny. W latach 1934–1939 pracował jako asystent, a następnie jako starszy asystent w Klinice Chirurgicznej Uniwersytetu Poznańskiego, pod kierunkiem profesora Antoniego Jurasza jr. Po wybuchu wojny, w październiku 1939 został wysiedlony z Poznania.

Wojnę spędził w Ostrowcu Świętokrzyskim, pracując na stanowisku ordynatora oddziału chirurgicznego w szpitalu ubezpieczalni społecznej. W tych latach wielokrotnie leczył i ukrywał partyzantów w szpitalu, a także udzielał pomocy lekarskiej w terenie. W Ostrowcu Świętokrzyskim poznał swoją przyszłą żonę, Marię Osłońską, wysiedloną z Sosnowca, ówczesną studentkę Wydziału Lekarskiego TUZZ w Warszawie, łączniczkę AK (później lekarza stomatologa, doktora nauk medycznych). W kwietniu 1944 ożenił się z Marią Osłońską, z którą miał czterech synów: Michała, Andrzeja, Krzysztofa i Romana. Michał[1] i Krzysztof[2] są obecnie kierownikami klinik Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Andrzej jest architektem (mieszka i pracuje w Nowym Jorku), a Roman jako doktor biologii pracuje w Instytucie Badania Żywności i Leków w Waszyngtonie. Należał do Polskiej Korporacji Akademickiej Aesculapia w Poznaniu. Habilitował się z chirurgii na podstawie pracy „Badania kliniczne i doświadczalne nad glikoneogenezą w stanach pooperacyjnych”. W czerwcu 1951 mianowany został profesorem nadzwyczajnym, a w kwietniu 1962 profesorem zwyczajnym. W 1974 roku Akademia Medyczna w Poznaniu wyróżniła prof. Romana Drewsa najwyższą swą godnością, tytułem doktora honoris causa.

Pochowany w alei zasłużonych na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu (AZ-P-126)[3].

Odznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Chirurga upamiętnia ulica na osiedlu Różany Potok w Poznaniu oraz ulica w Chodzieży. Szpital Powiatowy w Chodzieży nosi imię prof. Romana Drewsa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michał Drews, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2012-05-22].
  2. Krzysztof Drews, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2012-05-22].
  3. Wyszukiwarka grobów w Poznaniu.
  4. M.P. z 1954 r. nr 99, poz. 1213.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]