Roman Hartenberger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Roman Hartenberger
Iskra, Widia
Data i miejsce urodzenia

25 sierpnia 1897
Kamieńskie

Data i miejsce śmierci

26 września 1965
Warszawa

Miejsce spoczynku

Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Zawód, zajęcie

tokarz

Edukacja

szkoła fabryczna

Partia

Socjaldemokracja Królestwa Polskiego i Litwy
Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego
Polska Partia Robotnicza
Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal za Warszawę 1939–1945
Grób Romana Hartenbergera na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Roman Hartenberger, ps. Iskra, Widia (ur. 25 sierpnia 1897 w Kamieńskiem, zm. 26 września 1965 w Warszawie) – działacz komunistyczny i związkowy, rewolucjonista, komisarz polityczny Armii Czerwonej, poseł do KRN.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn robotnika Rajmunda, ukończył szkołę fabryczną i w 1913 został tokarzem w zakładach metalurgicznych. W 1913 wstąpił do SDKPiL, a w 1917 do ZSP i SDPRR(b). 1919 skierowany do Wyższej Szkoły Wojskowo-Politycznej przy KC KP(b)U w Kijowie, wraz ze szkołą wcielony do 13 Armii walczącej na południu przeciw „białym” oddziałom Denikina i Wrangla. Jako komisarz polityczny 3 dywizjonu artylerii 9 Dywizji i 3 Dywizji uczestniczył w tych walkach. 1921 wybrany delegatem dywizji na Ogólnoukraiński Zjazd Rad. W czerwcu 1922 wrócił do kraju i został tokarzem metalowym w zakładach kolejowych w Brześciu, 1923 za udział w strajku kolejarzy zwolniony z pracy. Krótko pracował w zbrojowni w Brześciu, potem był tokarzem w warsztatach Flotylli Marynarki Wojennej w Pińsku. 1924–1926 był organizatorem i przewodniczącym związku zawodowego metalowców w Pińsku, za co zwolniono go z pracy i na krótko aresztowano. Po zwolnieniu pracował w Baranowiczach w Kasie Chorych i Okręgowej Ubezpieczalni Społecznej, był tam również współorganizatorem i członkiem Zarządu Oddziału Związku Pracowników Kas Chorych i Instytucji Ubezpieczeń Społecznych. Zwolniony za to z pracy, 1935 został tokarzem w fabryce w Warszawie (do połowy 1944). 1940–1941 członek organizacji Rewolucyjne Rady Robotniczo-Chłopskie „Młot i Sierp”, później PPR. Organizator i sekretarz komórki PPR i przewodniczący komitetu fabrycznego w fabryce Lilpopa. Członek Komitetu Dzielnicowego (KD) PPR Warszawa-Wola, z ramienia którego prowadził działalność wśród metalowców. 19 lutego 1944 brał udział w inauguracyjnym posiedzeniu konspiracyjnej Warszawskiej Rady Narodowej przy ul. Długosza, na którym został wybrany wiceprzewodniczącym Prezydium Warszawskiej Rady Narodowej i przewodniczącym Koła Radnych Metalowców. Był również posłem do KRN. Podczas powstania warszawskiego wywieziony do obozu pracy w Austrii, skąd po wojnie wrócił do Warszawy i zgłosił się do dyspozycji PPR. Mianowany starostą dzielnicy Śródmieście w Warszawie (do 1948), później został dyrektorem administracyjno-handlowym w Zakładach Kotlarsko-Mechanicznych „Parowóz” w Warszawie. 1950–1953 naczelnik wydziału w Państwowym Przedsiębiorstwie Budowlanym Oddział IV, później do 1959 kierownik rozdzielni w Warszawskiej Fabryce Wyrobów Metalowych; był tam również członkiem Rady Zakładowej i samorządu robotniczego. Od 1948 w PZPR, 21 stycznia 1950 decyzją Wojewódzkiej Komisji Kontroli Partyjnej (WKKP) usunięty z partii, członkostwo z zaliczeniem stażu przywrócono mu 17 września 1957. Członek Komisji Historii Partii KD PZPR Warszawa-Żoliborz, brał aktywny udział w pracach Referatu ds. Działaczy Ruchu Robotniczego, głównie na odcinku pracy ideowo-politycznej z młodzieżą. Od 7 kwietnia 1960 na rencie.

Zmarł w Warszawie. Pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera B2-6-26)[1].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wyszukiwarka cmentarna --- Warszawskie cmentarze [online], www.cmentarzekomunalne.com.pl [dostęp 2023-04-24].
  2. M.P. z 1947 r. nr 71, poz. 477 „za zasługi położone w walce z okupantem i udział w pracach konspiracyjnych w okresie okupacji”.
  3. M.P. z 1946 r. nr 26, poz. 43 „w pierwszą rocznicę wyzwolenia Warszawy zasłużonym w walce o wyzwolenie i odbudowę Stolicy (...)”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik biograficzny działaczy polskiego ruchu robotniczego t. 2, Warszawa 1987.