Roman Simović

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roman Simović (ur. 1981 we Lwowie[1]) – ukraiński skrzypek i dyrygent, kameralista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Występował m.in. w Teatrze Bolszoj w Moskwie, Teatrze Maryjskim w Petersburgu, Teatrze Wielkim w Tel-Awiwie, Victoria Hall w Genewie, Rudolfinum w Pradze, Barbican Centre w Londynie i Art Center w Seulu[2].

Jest laureatem XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2001 (II nagroda). Posiada też inne nagrody, m.in. Premio Rudolfo Lipizar, Sion-Valis i Yampolski Violin Competention. Współpracuje regularnie m.in. z London Symphony Orchestra (koncertmistrz), Symphony Nova Scotia, Camerata Bern, czy Filharmonią Praską. Współpracował z takimi dyrygentami, jak: Walerij Giergijew, Daniel Harding, Antonio Pappano i Nikolaj Znaider, a także z solistami, m.im. z Leonidasem Kavakosem, Mischą Maiskim, Shlomo Mintzem, Simonem Trpczeskim i Julianem Rachlinem. Jest współzałożycielem Rubikon String Quartet. Gra na skrzypcach Stradivariusa z 1709[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Allmusic, Artist Biography by Blair Sanderson
  2. a b Marek Zaradaniak, Laureat konkursu z roku 2001 powraca do Poznania, w: Głos Wielkopolski (Pasaż kultury), 9.3.2018, s.03