Romuald Brazis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Romuald Brazis
Data i miejsce urodzenia 6 czerwca 1942
Podworańce, Litwa
Zawód, zajęcie fizyk, matematyk
Odznaczenia
POL Order Zaslugi RP kl5 BAR.png

Romuald Brazis (ur. 6 czerwca 1942 w Podwarańcach, rejon wileński, Litwa) – polski i litewski fizyk i matematyk. Profesor doktor habilitowany nauk fizyczno-matematycznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Stanisława Brazisa i Jadwigi z Michalkiewiczów. Uczęszczał do szkoły pedagogicznej w Trokach, a następnie w Wilnie. W 1959 uzyskał uprawnienia nauczyciela klas początkowych, naukę kontynuował na Wileńskim Państwowym Instytucie Pedagogicznym, gdzie w 1965 uzyskał tytuł nauczyciela fizyki i przedmiotów ogólnotechnicznych szkoły średniej. Po odbyciu studiów doktoranckich oraz pracy naukowej w Instytucie Fizyki Półprzewodników Litewskiej Akademii Nauk w 1971 przedstawił pracę dotyczącą wyników badań fal helikonowych w półprzewodnikach i uzyskał stopień kandydata nauk fizyczno-matematycznych. W 1976 wyjechał na zaproszenie Narodowej Akademii Nauk USA i w Purdue University przez rok badał zjawiska mikrofalowe w półprzewodnikach z wąską przerwą energetyczną. Następnie powrócił do Wilna, gdzie prowadził badania w zakresie nieliniowych zjawisk mikrofalowych w półprzewodnikach i na ich podstawie przygotował i obronił w 1982 pracę habilitacyjną. Tytuł doktora habilitowanego został nadany przez Uniwersytet Wileński oraz uznany przez Najwyższą Komisję Atestacyjna ZSRR w Moskwie, a także Rada Naukowa Litwy Niepodległej. W 1987 wyjechał na zaproszenie Max-Planck Institut Für Festkörperforschung w Stuttgartcie, gdzie prowadził badania nad wielofononową absorpcją fotonów dalekiej podczerwieni w kryształach germanu. Uczestniczył w pracach grupy międzynarodowej na stellaratorze Instytutu Fizyki Plazmy w Garching bei München, gdzie przeprowadzono generację częstości harmonicznych girotronu w krzemie. Po roku kontynuował prace badawcze współpracując z Centrum Badań Fizyki Plazmy na Politechnice Federalnej w Lozannie. Pracę naukową kontynuował na Uniwersytecie Tuluza III - Paul Sabatier i Centrum Badawczym Instytutu Energii Atomowej im. Kurczatowa w Moskwie, prowadząc badania nad fotoprzewodnictwem diod krzemowych z zablokowanym pasmem domieszkowym został współodkrywcą zjawiska fotowoltaicznego w tych diodach. Współpracując z Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk wykrył zjawiska niewzajemnego odbicia i luminescencji światła w pobliżu linii ekscytonów w kryształach i studniach kwantowych półprzewodników półmagnetycznych. Romuald Brazis jest autorem idei oraz rozwinięcia teorii laseru na przejściach wymuszonych między pasmami fononów. Dzięki badaniom rozpraszania fal w strukturach o losowym rozkładzie przestrzennym został inicjatorem prowadzenia badań mikrofalowych włóknin naturalnych i syntetycznych elektroprzewodzących jako osłon człowieka przed promieniowaniem elektromagnetycznym, Romuald Brazis współpracując z Instytutem Włókiennictwa w Łodzi i Politechniką Łódzką wykrył anomalny wzrost tłumienności włóknin ze wzrostem częstotliwości fal. Od 1989 przez dziewięć lat był prezesem Stowarzyszenia Naukowego Polaków na Litwie, w 1991 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Należał do grupy założycieli Radia „Znad Wilii”, w 1996 kandydował z listy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w wyborach do Sejmu Republiki Litewskiej.

Członkostwo[edytuj | edytuj kod]

Ponadto jest członkiem wielu litewskich i europejskich towarzystw fizycznych.

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

  • Nagroda Państwowa Litewskiej SRR w dziedzinie nauki i techniki (1986) r,
  • Dyplom honorowy Ministra Spraw Zagranicznych RP za upowszechnienie kultury polskiej w świecie (1992),
  • Złoty medal Alberta Schweitzera za przyczynek do humanizacji nauki,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP (2002),
  • Znak pamiątkowy Prezydenta Republiki Litewskiej za umocnienie więzi transatlantyckich Litwy i sprzyjanie akcesji Republiki Litewskiej do NATO (2003).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]