Rowertour

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rowertour
magazyn turystyki rowerowej
Częstotliwość miesięcznik
Państwo Polska 
Adres 60-307 Poznań, ul. Grunwaldzka 104
Wydawca Dom Wydawniczy "Kruszona" Sp. z o.o.
Rodzaj czasopisma turystyczna, rowerowa
Pierwsze wydanie 2008
Redaktor naczelny Izabela Dachtera-Walędziak
Stali współpracownicy Sławomir Bajew, Jakub Biernacki, Marzena Cecuła, Adam Chałupski, Piotr Ejsmont, Krzysztof Grabowski, Michał Grzejszczak, Andrzej Kaleniewicz, Bruno Koper, Michał Książkiewicz, Piotr Kurek, Ewa Nowaczyk-Przybylak, Marek Rokita, Jakub Terakowski, Łukasz Wiśniowski
Średni nakład 7 000 egz.
Liczba stron 76
ISSN 1898-8512
Strona internetowa

Rowertour – ogólnopolski miesięcznik rowerowo-turystyczny, ukazujący się od 2008 roku.

Wydawcą jest Dom Wydawniczy "Kruszona" z Poznania. Redaktorem naczelnym jest Izabela Dachtera-Walędziak, którą wcześniej dwukrotnie zastępował Marek Rokita. Ponad połowę objętości magazynu zajmują relacje z wycieczek i wypraw rowerowych po Polsce i zagranicy. "Rowertour" publikuje również poradniki, raporty, korespondencje z podróży, wywiady z osobami związanymi z rowerem i turystyką rowerową, a także artykuły luźniej związane z turystyką rowerową, zamieszczane w działach "styl życia" i "rower w mieście". Od 2010 roku pismo organizuje konkurs o nagrodę "Rowertouru" na najciekawszy opis wycieczki w kategoriach Polska, zagranica oraz wycieczki z dziećmi (przez pierwsze 3 edycje: Polska, Europa i świat).

Stałe rubryki[edytuj | edytuj kod]

 • Kalejdoskop - publikowany na pierwszych stronach, zwykle czterech; zawiera aktualne informacje, kalendarium amatorskich zawodów kolarskich, krótkie sprawozdania z rowerowych imprez, przede wszystkim turystycznych.
 • Na szlaku - największy dział; zawiera kilka opisów wycieczek i wypraw rowerowych po Polsce (od 3 do 5) i zagranicy (2 lub 3); są to opisy zawierające m.in. mapkę trasy i informacje praktyczne.
 • Wyprawa numeru - rozwinięcie rubryki "na szlaku" - wybrana wyprawa zagraniczna, zwykle najtrudniejsza i najdłuższa.
 • Rowerowa baza podjazdów - krótki opis wybranego podjazdu szosowego w Polsce, ilustrowany mapką i wykresem; autorem rubryki jest Michał Książkiewicz.
 • Poradnik - zwykle 2 lub 3 poradniki ukierunkowane na turystykę rowerową; zazwyczaj 1 lub 2 teksty dotyczą sprzętu rowerowego.
 • Rower w mieście - rubryka odbiegająca od podstawowej zawartości pisma; zawiera przede wszystkim informacje dotyczące codziennego poruszania się rowerem po mieście.
 • Styl życia - 1 lub 2 artykuły, często w formie wywiadu, o tematyce zwykle luźno związanej z turystyką rowerową, ale również rozmowy z podróżnikami.
 • Korespondencja - artykuł pisany w drodze przez osoby, które aktualnie są w podróży rowerem przez egzotyczne zakątki świata lub właśnie z niej wróciły; w tej rubryce nie ma informacji praktycznych.

Raport "Rower w mieście" i ranking miast przyjaznych rowerzystom[edytuj | edytuj kod]

 • Co dwa lata "Rowertour" publikuje raport na temat infrastruktury i polityki rowerowej w polskich miastach. Pierwsza edycja ukazała się w kwietniu 2010 r. i objęła 16 miast wojewódzkich[1]. Druga edycja raportu i pierwszy ranking miast przyjaznych rowerzystom ukazały się w listopadzie 2012 r. i dotyczyły 41 największych miast w Polsce[2]. W rankingu zwyciężył Gdańsk przed Słupskiem i Wrocławiem. Za miasta najmniej przyjazne rowerzystom zostały uznane kolejno: Bielsko-Biała, Rybnik i Gorzów Wielkopolski[3]. Trzecia edycja raportu i drugi ranking ukazały się w listopadzie 2014 r[4]. Ponownie uwzględniono 41 największych miast Polski. Ponownie za miasto najbardziej przyjazne rowerzystom uznano Gdańsk. Drugie miejsce przypadło Wrocławiowi, zaś trzecie - Toruniowi. Ostatnie miejsca zajęły kolejno Sosnowiec, Rybnik i Legnica. Kolejna edycja ukazała się w listopadowym numerze 2016 r.[5] Po raz kolejny wygrał Gdańsk, tym razem przed Toruniem i Wrocławiem. Trzy ostatnie lokaty przypadły Sosnowcowi, Bytomiowi i Bielsku-Białej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. "Rowertour", nr 4/2010, s.47-58
 2. "Rowertour" nr 11/2012, s.43-54
 3. "Rowertour", nr 11/2012, s. 49
 4. "Rowertour" nr 11/2014, s.44-54
 5. "Rowertour", nr 11/2016, s. 37-48.