Rozalia Lubomirska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozalia Chodkiewicz
Ilustracja
Portret pędzla Wincentego de Lesseura
Herb
Gryf z Mieczem
Rodzina Chodkiewiczowie herbu własnego
Data i miejsce urodzenia 16 września 1768
Czarnobyl
Data i miejsce śmierci 30 czerwca 1794
Paryż
Ojciec Jan Mikołaj Chodkiewicz
Matka Maria Ludwika Rzewuska
Mąż

Aleksander Lubomirski

Dzieci

Aleksandra Franciszka Lubomirska

Rozalia z Chodkiewiczów Lubomirska (ur. 16 września 1768 w Czarnobylu, zm. 30 czerwca 1794 w Paryżu) – polska księżna. Była córką hrabiego Jana Mikołaja Chodkiewicza, marszałka i starosty żmudzkiego, oraz Marii Ludwiki Rzewuskiej, córki Wacława, hetmana.

1 listopada 1785 roku poślubiła księcia Aleksandra Lubomirskiego[1], kasztelana kijowskiego. Rok później powiła córkę Aleksandrę. Wyjechała z dzieckiem do Francji, gdzie wkrótce została oskarżona o spisek kontrrewolucyjny – utrzymywanie kontaktów z dworem Marii Antoniny. Ze względu na treść zarzutów, urodę oskarżonej oraz jej młody wiek, zapadły wtedy wyrok śmierci przez zgilotynowanie został powszechnie odebrany jako wymowny dowód na zezwierzęcenie rewolucji.

Jej córka, która przybrała później imię matki, wyszła za Wacława Rzewuskiego, podróżnika i powstańca.

Według znanej na Lubelszczyźnie legendy, duch zgilotynowanej Lubomirskiej pojawia się w pałacu Lubomirskich w Opolu Lubelskim. W parku znajdującym się za tym pałacem, jak donosi Zbigniew Fronczek w Sensacjach i legendach Lubelszczyzny, miał się go przestraszyć Adolf Dygasiński.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stefan Łuskina, Joachim Chreptowicz, Franciszek Ksawery Mauraner (red.), Z Łucka, „Gazeta Warszawska”, 92, [Stefan Łuskina], 16 listopada 1785, s. 1 [dostęp 2016-04-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M. Jastrzębska, Rokoko, dama i gilotyna. Historia księżnej Rozalii z Chodkiewiczów Lubomirskiej, Wyd. Arkana, Warszawa 2005, ​ISBN 83-89243-22-9​.