Ryszard Dziopak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ryszard Dziopak
Data i miejsce urodzenia

22 lipca 1929
Rzeszów

Data i miejsce śmierci

3 lipca 1999
Bielsko-Biała

Poseł na Sejm PRL VI, VII i VIII kadencji
Okres

od 1972
do 1981

Przynależność polityczna

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi

Ryszard Dziopak (ur. 22 lipca 1929 w Rzeszowie, zm. 3 lipca 1999 w Bielsku-Białej[1]) – polski przemysłowiec i ekonomista, poseł na Sejm PRL VI, VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uzyskał tytuł magistra ekonomii, studiował na Wyższej Szkole Ekonomicznej we Wrocławiu i Wyższej Szkole Ekonomicznej w Katowicach. W marcu 1953 został zastępcą prezesa w Powiatowej Spółdzielni Wielobranżowej. Od 1955 pracował jako kierownik działu inwestycji. W tym samym roku wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (był członkiem jej Komitetu Wojewódzkiego i Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej). Został wkrótce głównym księgowym w Bielskiej Fabryce Maszyn Elektrycznych, w 1960 dyrektorem Wytwórni Sprzętu Mechanicznego w Bielsku, a w 1972 dyrektorem Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Kierując zakładem, doprowadził do wzrostu produkcji i poprawy warunków pracy.

Przychylnie nastawiony do działalności „Solidarności”, pozwolił jej działaczom na korzystanie z drukarni FSM. Dyrektorem FSM pozostał do 1980[2].

W 1972, 1976 i 1980 uzyskiwał mandat posła na Sejm PRL VI, VII i VIII kadencji z okręgu Bielsko-Biała. Przez trzy kadencje zasiadał w Komisji Handlu Zagranicznego, ponadto w VI kadencji w Komisji Przemysłu Ciężkiego i Maszynowego, a w VII i VIII w Komisji Przemysłu Ciężkiego, Maszynowego i Hutnictwa. Zrezygnował z mandatu 30 lipca 1981. W 1991 bezskutecznie kandydował do Senatu z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu bielskim.

Pochowany na cmentarzu komunalnym w Bielsku-Białej[3].

31 stycznia 2017 Rada Miejska w Bielsku-Białej podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy Ryszarda Dziopaka rondu w Bielsku-Białej. Wojewoda śląski, rozstrzygnięciem nadzorczym, stwierdził w całości jej nieważność jako sprzecznej z art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej[2]. Miasto złożyło skargę na tę decyzję, jednak została oddalona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach[4].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]